Apple znova obtožen etičnih in pravnih kršitev

Ameriški tehnološki velikan Apple se je zopet znašel pod drobnogledom organizacije za delavske pravice China Labour Watch, ki ga je obtožila “niza etičnih in pravnih kršitev” delavskih pravic v tovarni na Kitajskem, kjer izdelujejo cenejšo različico pametnega telefona Iphone. Apple je v odziv že obljubil preiskavo.

Ameriški tehnološki velikan Apple se je zopet znašel pod drobnogledom organizacije za delavske pravice China Labour Watch, ki ga je obtožila “niza etičnih in pravnih kršitev” delavskih pravic v tovarni na Kitajskem, kjer izdelujejo cenejšo različico Foto: Beck Diefenbach
Ameriški tehnološki velikan Apple se je zopet znašel pod drobnogledom organizacije za delavske pravice China Labour Watch, ki ga je obtožila “niza etičnih in pravnih kršitev” delavskih pravic v tovarni na Kitajskem, kjer izdelujejo cenejšo različico Foto: Beck Diefenbach

PEKING > Preiskava China Labour Watch je po navedbah organizacije odkrila primere, ko so bili delavci prisiljeni v več kot 100 nadur na mesec.

Apple se je na poročilo odzval z besedami, da je v tovarno že poslal skupino, ki bo raziskala navedbe organizacije China Labour Watch. “Pomisleke glede naših dobaviteljev jemljemo zelo resno, in naši strokovnjaki so že v tovarni,” so zapisali pri Applu, kjer dodajajo, da s podjetje podjetjem Jabil doslej še niso imeli težav glede Applovih “visokih standardov”. V zadnjih treh letih so v tamkajšnji tovarni izvedli tri preglede in zgolj v enem primeru odkrili, da so “nekateri delavci delali po več kot šest dni zapored brez počitka”.

V stoječem položaju za tekočem traku so po besedah organizacije delali po več kot 11 ur na dan z enim polurnim odmorom, podjetje pa naj bi izvajalo diskriminacijo nad delavci v starosti nad 35 let in nosečnicami.

Zlorabe naj bi se dogajale v tovarni v mestu Wuxi, ki je v lasti ameriškega podjetja Jabil Circuit.

“Mnoge od kršitev (poleg zakonodaje) kršijo tudi kodekse obeh ameriških podjetij,” opozarjajo pri organizaciji.

Kljub temu, da je Apple v zadnjih letih poleg lastnega nadzora začel dovoljevati tudi neodvisne preiskave delavnih razmer v tovarnah svojih dobaviteljev, pa podjetje “še vedno ni sposobno prisiliti dobaviteljev, da bi spoštovali njegov kodeks in veljavno delovno zakonodajo,” so zapisali.

Na morebitne zlorabe delavcev je organizacija China Labour Watch opozorila tudi pred dvema mesecema. Takrat je šlo za tovarno v Šanghaju, kjer izdelujejo modele iphonov, ki naj bi na trg prišli ta mesec.

STA


Najbolj brano