Andrej Magajna izstopil iz SD

Andrej Magajna je poslansko skupino SD zapustil zaradi občutka nemoči in občutka, da je preslišan. Na današnji novinarski konferenci je dejal, da ne more sodelovati pri številnih reformah, ki predstavljajo odklon od socialdemokratske poti. Pot nadaljuje kot nepovezani poslanec, ne izključuje pa možnosti povezovanja z ostalimi nepovezanimi poslanci.

“Koncentracija moči šefov strank je tako velika, da težko govorimo o demokraciji,” je med drugim izjavil Magajne.  Foto: STA
“Koncentracija moči šefov strank je tako velika, da težko govorimo o demokraciji,” je med drugim izjavil Magajne.  Foto: STA

LJUBLJANA> Magajna je povedal, da je bil v poslanski skupini večkrat prezrt in preslišan. S svojim odhodom je želel odpraviti občutek nelagodja in tesnobnosti v poslanski skupini. Zatrdil je še, da v poslanski skupini nad njim niso izvajali nikakršnih pritiskov.

Pahorja obtožil neoliberalizma

V prihodnje bo večinoma podpiral program koalicije, poudaril pa je še, da bo poslanska skupina SD brez njega lahko delovala bolj enotno. Ugibanja o polarizaciji znotraj poslanske skupine je zavrnil; po njegovih besedah se razhajanja ne pojavljajo toliko znotraj samih poslancev SD, pač pa med poslansko skupino in premierom, ki da vnaša neoliberalne elemente.

Magajna ceni vodjo poslanske skupine SD Bojana Kontiča in pravi, da sta imela korekten odnos, s poslanci SD želi ostati v stikih. Povedal je, da bo pogrešal sodelovanje s poslanko SD Julijano Bizjak Mlakar, ki ostaja znotraj poslanske skupine.

Reforme gredo v napačno smer

Magajna se ne strinja s številnimi vladnimi reformami, za katere pravi, da ne gredo v pravo smer. Prav tako je skupaj s poslanskimi skupinami SDS in SNS vložil zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o Radioteleviziji Slovenija (RTVS).

Proti novem zakonu o RTVS

Ne strinja se namreč s hibridnim sistemom mešanja javnega interesa in podjetniške logike v eno statusno obliko. Tako se boji, da bi tržna logika nadvladala javni interes ter da bi iz naslova tržne dejavnosti prišlo do prelivanja denarja. Magajna je poudaril, da razlog za njegovo nasprotovanje ni večje vključevanje vsebin za pripadnike nekdanjih republik SFRJ v medijske vsebine.

Problematično tudi reševanje NLB

Poleg skeptične drže do zdravstvene in pokojninske reforme, zakona o malem delu in novega zakona o RTVS, Magajno skrbi tudi usoda NLB. Po njegovem mnenju niti dokapitalizacija niti hitro iskanje tujega strateškega partnerja nista ustrezni poti za reševanje NLB Skrbi ga tudi naveza med Pahorjem in finančnim ministrom Francem Križaničem.

Kot sporne je izpostavil tudi afero Baričevič, financiranje Stožic in povezovanje med stranko Zares ter ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. Za afero Dimic pa ocenjuje, da bo to velika preizkušnja za stranko SD.

Kot pravi, se mu bo z izhodom iz poslanske skupine plača znižala, saj je bil doslej član štirih odborov. Trenutna neto plača znaša 2850 evrov, v prihodnje pa bi želel ostati podpredsednik parlamentarne komisije za človekove pravice in peticije ter član odbora za delo in družino.

Magajna priznava, da mu je stranka SD omogočila, da je lahko kandidiral na volitvah. Tako za prihodnji mandat ne pričakuje, da bo ponovno sedel v poslanske klopi. Stranke ne disciplinirajo poslancev z grožnjami in pritiski, pač pa s sporočilom, da stranka posameznika naslednjič ne bo uvrstila na listo, pojasnjuje. STA


Najbolj brano