Američani v Berlinu za otoplitev odnosov

Delegacija ameriškega kongresa je danes na obisku v Nemčiji, cilj katerega je otopliti odnose po vohunski aferi, ki je skrhala zaupanje med državama. Vodja parlamentarnega odbora za nadzor nemških tajnih služb Thomas Oppermann iz vrst socialdemokratov je po srečanju dejal, da SPD zahteva še več pojasnil v zvezi z afero.

Delegacija ameriškega kongresa je danes na obisku v Nemčiji, cilj katerega je otopliti odnose po vohunski aferi, ki je skrhala zaupanje med državama Foto: Francois Lenoir
Delegacija ameriškega kongresa je danes na obisku v Nemčiji, cilj katerega je otopliti odnose po vohunski aferi, ki je skrhala zaupanje med državama Foto: Francois Lenoir

BERLIN > “Za nas afera še ni končana,” je dejal Thomas Oppermann po srečanju z ameriškim senatorjem Chrisom Murphyjem. “Strinjala sva se, da je treba prakse prisluškovanja NSA, ki je prestopila vse meje, končno omejiti,” je dejal.

Demokratski senator se je skupaj z demokratskim poslancem Gregoryjem Meeksom in republikanskim poslancem Mariom Diaz-Balartom danes sestal z notranjim ministrom Hans-Petrom Friedrichom in zunanjim ministrom Guidom Westerwellejem. Govorili naj bi tudi s člani pristojnega parlamentarnega odbora, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vohunjenje med prijatelji nesprejemljivo

Westerwelle je pred srečanjem s senatorjem Murphyjem in kongresnikom Meeksom zahteval nadaljnja pojasnila. “Zaupanje je zapravljeno. Delamo na tem, da ga ponovno vzpostavimo,” je dejal odhajajoči nemški zunanji minister in se v zvezi s prisluškovalno afero zavzel za “jasna pravila v prihodnosti”.

“Želimo si dobrega ravnovesja med varnostjo in zasebnostjo,” je še dejal.

Murphy je izjavil, da je čezatlantsko partnerstvo pomembnejše od posamične škode. “Ne gre samo za besede. Sedaj potrebujemo dejanja,” je dejal ameriški senator. Meeks pa se je zavzel za krepitev odnosov v obojestransko korist.

Nemški notranji minister je danes po pogovorih Washington pozval, naj se “posebej potrudi” za ponovno vzpostavitev zaupanja med obema državama. Ob tem je izrazil upanje, da bo kongres poskrbel, da se v prihodnosti kaj takega ne bo dogajalo. Vohunjenje med prijatelji je “v celoti nesprejemljivo”, je dejal Friedrich.

Obama se ni opravičil

Objava vohunskih dejavnosti ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) je v preteklih mesecih poskrbela za veliko slabe volje v odnosih med Nemčijo in ZDA. Razprava je dobila nov zagon, ko je prišlo na dan, da naj bi NSA več let prisluškovala prenosnemu telefonu kanclerke Angele Merkel. Na opravičilo ameriški predsednik Barack Obama doslej ni bil pripravljen.

Kot je za današnjo izdajo časnika Handelsblatt dejal Meeks, razumejo nejevoljo Nemcev. “Nemci morajo vedeti, da njihove jeze ne jemljemo zlahka.” NSA je šla po njegovih besedah predaleč.

Vladi v Berlinu in Washingtonu trenutno delata na dogovoru, ki bi na novo uredil delo tajnih služb. Dokončan naj bi bil decembra, še piše dpa.

Delegacijo ameriškega kongresa v torek pričakujejo v Bruslju.

STA


Najbolj brano