Alpine Bau v stečaj

Drugo največje avstrijsko gradbeno podjetje Alpine Bau, ki je dejavno tudi pri gradnji predora Markovec v Sloveniji, je v postopku prisilne poravnave umaknilo predlagani načrt za sanacijo podjetja in vložilo predlog za stečaj. Potrditi ga mora še sodišče, kar naj bi bila zgolj formalnost.

Težave Alpine Bau naj realizacije del na predoru Markovec ne bi ogrozile, cilj Darsa pa ostaja, da bi promet skozi predor stekel pred začetkom turistične sezone 2014 Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Težave Alpine Bau naj realizacije del na predoru Markovec ne bi ogrozile, cilj Darsa pa ostaja, da bi promet skozi predor stekel pred začetkom turistične sezone 2014 Foto: Tomaž Primožič/Fpa

DUNAJ > Gradbeni koncern je predlagani načrt za sanacijo umaknil, ker je koncept reševanja družbe propadel, predlagano 20-odstotno poplačilo terjatev upnikov v dveh letih pa po njihovem ni več realno, je včeraj zvečer sporočilo avstrijsko potrošniško združenje Creditreform.

Predsednik uprave Družbe za avtoceste v RS (Dars) Matjaž Knez je ob robu ogleda stanja del na predoru Markovec včeraj povedal, da so jih težave Alpine Bau nekoliko presenetile, vendar je Dars glede tega ustrezno zavarovan. Težave Alpine Bau naj realizacije del na predoru Markovec ne bi ogrozile, cilj Darsa pa ostaja, da bi promet skozi predor stekel pred začetkom turistične sezone 2014.

Lani je Alpine Bau pridelala 450 milijonov evrov izgube

Gre za enega največjih insolvenčnih postopkov v sodobni avstrijski zgodovini. Lani je Alpine Bau pridelala kar 450 milijonov evrov izgube, na njeno poslovanje pa naj bi vplivale slabe razmere v gradbeništvu in zamude pri nekaterih velikih projektih.

Družba naj bi imela po prvih podatkih ob 661 milijonih evrov premoženja za približno 2,6 milijarde evrov obveznosti, kar pomeni, da je prezadolžena za približno 1,9 milijarde evrov.

Usoda 15.000 zaposlenih je še neznanka

Celotna skupina Alpine Bau ima doma in v tujini približno 15.000 zaposlenih, od tega približno 7500 v Avstriji. Poleg tega naj bi bilo s podjetjem posredno povezanih še približno 7500 delovnih mest pri podizvajalcih in dobaviteljih.

Koliko ljudi bo izgubilo delo, ni mogoče natančno napovedati. Na lokalni ravni v Avstriji se že pojavljajo številna manjša podjetja, ki so pripravljena prevzeti posle Alpine Bau, kar pomeni, da bi lahko bilo število ljudi, ki bodo izgubili delo, manjše od sprva predvidenega.

Alpine Bau je leta 1964 začela svoje poslovanje z le 28 zaposlenimi

Podjetje s sedežem v bližini Salzburga ima skoraj polstoletno zgodovino, leta 1964 je poslovanje začelo z le 28 zaposlenimi. Leta 2006 je skupino prevzel španski mešani koncern FCC, ki je lani postal tudi 100-odstotni lastnik. V zadnjih sedmih letih naj bi FCC v Alpine Bau vložil približno 700 milijonov evrov.

STA


Najbolj brano