Alenka Bratušek: Vemo, kaj delamo, in vemo, da bo težko

Slovenija je z nacionalnim reformnim programom in programom stabilnosti po besedah premierke Alenke Bratušek Bruslju poslala jasno sporočilo: vemo, kaj delamo, in vemo, da bo težko. Neuradne ocene, ki so v ponedeljek zaokrožile v javnosti, da predlagani ukrepi niso dovolj, je Bratuškova označila za špekulacije.

Slovenija je z nacionalnim reformnim programom in programom stabilnosti po besedah premierke Alenke Bratušek Bruslju poslala jasno sporočilo: vemo, kaj delamo in vemo, da bo težko Foto: STA
Slovenija je z nacionalnim reformnim programom in programom stabilnosti po besedah premierke Alenke Bratušek Bruslju poslala jasno sporočilo: vemo, kaj delamo in vemo, da bo težko Foto: STA

LJUBLJANA> Predsednica vlade je danes ob predstavitvi nacionalnega reformnega programa in programa stabilnosti v državnem zboru spomnila, da je v petek, ko sta v Bruselj romala reformni program in program stabilnosti, minilo točno 50 dni njene vlade. Priprava obeh dokumentov je po besedah Alenke Bratušek pomemben uspeh.

Med uspehi vlade je premierka poudarila izdajo zakladnih menic in obveznic. Priznala je, da je bila cena zadolževanja visoka, a še vedno nižja, kot ob zadnji izdaji obveznic oktobra lani.

Uravnoteženje javnih financ bo Slovenija “podkrepila” z vpisom fiskalnega pravila v ustavo. Bratuškova verjame, da bo politika do konca maja našla kompromis, ki bo razumski in dober za vse.

Vlada je pogasila požar, ki je preko Cipra prišel v Slovenijo

Vlada je dosegla tudi dogovor s sindikati javnega sektorja, vzpostavila dialog s protestniki in začela reševati podjetja ter pogasila požar, ki je preko Cipra prišel v Slovenijo, je naštela.

Slovenija lahko svetu po besedah Bratuškove zagotovi, da v zaostrenem mednarodnem okolju ne bo dodaten dejavnik tveganja. “Nihče pa nam ne more zagotoviti, da ne bomo čutili posledic nadaljnjega zaostrovanja krize in padca gospodarske aktivnosti v EU in območju evra,” je opozorila.

“Jasno je, da je naša stava na stabilno gospodarsko rast in trajno strukturno uravnoteženje javnih financ praktično edina stava. Ne eno ali drugo, nujno oboje - čvrste finance in trdna rast,” je zatrdila premierka in zatrdila, da ima Slovenija ob soočanju s strukturnimi neravnovesji zdrave makroekonomske temelje.

Izbrali so najmanj slab scenarij

Premierka je pojasnila, da je vlada v zadnjih dneh pri ukrepih za uravnoteženje javnih financ veliko preračunavala, na mizi pa je bilo več možnih scenarijev. Bratuškova ocenjuje, da je vlada na koncu izbrala najmanj slabo.

Na žalost je Slovenija po njenih besedah v času, ko ne more izbirati med dobrimi rešitvami. Temeljno razliko vidi med tistimi, ki kljub bolečim takojšnjim učinkom obetajo rešitev, in tistimi, ki z odlašanjem terapije slabšajo stanje.

Pri tem se vlada zaveda, da vsak dvig davkov prizadene ljudi in ne more pozitivno vplivati na rast, a tudi preveč brutalno omejevanje porabe ima podobne posledice. Najboljša rešitev na dolgi rok je po mnenju predsednice vlade povsod po Evropi gospodarsko okrevanje.

Vlada bo po njenih besedah nadaljevala omejevanje odhodkov na vseh področjih, z dogovorom s sindikati javnega sektorja bo dodatno omejila izdatke za plače, ob nadaljevanju strogega omejevanja zaposlovanja pa bo vseeno okrepila nekatere podhranjene dele.

Na prihodkovni strani bo vladna prioriteta po njenih besedah izboljšanje pobiranja dajatev in omejevanje sive ekonomije. Sprejeti davčni ukrepi na čelu z dvigom DDV bodo po njenem mnenju najmanj negativno vplivali na gospodarsko rast.

Bratuškova: Slovenija po davčnih obremenitvah ne odstopa od evropskega povprečja

Opozorila je, da Slovenija po davčnih obremenitvah ne odstopa od evropskega povprečja in je po številnih celo pod njim.

Slovenija ne ukrepa zaradi Evrope in njenih zahtev, temveč zaradi lastnih interesov, pravi premierka. Opozarja, da bo treba kdaj glasno reči, da kak predlog ni resen in da kdo od odgovornih “ni dejavnik rešitve, temveč del problema”.

STA


Najbolj brano