23 let po plebiscitu je o enotnosti težko govoriti

Ob dnevu samostojnosti in enotnosti parlamentarne stranke soglašajo, da je plebiscit pred 23 leti dokaz največje enotnosti slovenskega naroda, a se načeloma strinjajo tudi, da se je potem naredilo veliko napak. Ob tem koalicija izpostavlja sprejemanje ukrepov za sanacijo nastale škode, opozicija pa meni, da Slovenija ostaja v zelo slabem položaju.

Ob dnevu samostojnosti in enotnosti parlamentarne stranke soglašajo, da je plebiscit pred 23 leti dokaz največje enotnosti slovenskega naroda, a se načeloma strinjajo tudi, da se je potem naredilo veliko napak Foto: STA
Ob dnevu samostojnosti in enotnosti parlamentarne stranke soglašajo, da je plebiscit pred 23 leti dokaz največje enotnosti slovenskega naroda, a se načeloma strinjajo tudi, da se je potem naredilo veliko napak Foto: STA

LJUBLJANA > Koalicijske PS, SD in DL so si ob današnjem prazniku enotne, da smo na prehojeno pot lahko upravičeno ponosni. V največji vladni stranki so poudarili, da enotnosti, kot so jo pokazali izidi plebiscita pred 23 leti, ni bilo nikoli prej in tudi ne pozneje. Danes je o enotnosti težko govoriti, čeprav bi nas težave morale združevati, so navedli. Dodali so, da si je vlada Alenke Bratušek zadala za cilj, da bo Slovenija ostala socialna in suverena država.

Naslednji korak je gospodarska rast

Sprejet je proračun za prihodnji dve leti, beležimo povečan izvoz, število nezaposlenih je padlo, obrestna mera na kredite, ki jih najema država, se je zmanjšala, bonitetne ocene se ne nižajo, obeti pa so stabilni, so dejali v PS. Po njihovih navedbah je vlada že sprejela ukrepe za konsolidacijo javnih financ, zagon gospodarstva, privatizacijo, sanacijo bank, razdolžitev podjetij, a tudi brez iskanja odgovornosti za današnje stanje ne bo šlo. Naslednji korak je gospodarska rast, dodajajo.

Tudi v SD so prepričani, da je Slovenija vse od samostojnosti dosegla veliko, a je leta rasti in napredka prekinila huda finančno-gospodarska kriza, ki je poleg svojega davka v obliki recesije "dodobra razgalila tudi mnogo nepravilnosti". Te so povezane zlasti s slabim upravljanjem državnega premoženja, njegovim oškodovanjem in posledično prezadolženega gospodarstva, z nezmožnostjo revitalizacije, menijo v SD.

Podobno kot v PS so tudi v SD zapisali, da aktualna oblast sprejema ukrepe za sanacijo škode, naslednji koraki pa morajo biti ukrepi za spodbudo gospodarske rasti. A tega ne bo moč uspešno realizirati, ne da bi vrnili zaupanje v pravno državo in njeno učinkovito delovanje, so še navedli.

DL: Vladna koalicija že vleče prave poteze

"Na poti samostojnosti smo sprejeli veliko dobrih odločitev in trdo delali, žal pa v tranziciji naredili tudi vrsto napak, ki se nam danes maščujejo," pa so ocenili v DL. Ob tem so spomnili, da so številni strokovnjaki še pred krizo svarili, da Slovenija ni na pravi poti. Po mnenju DL je bila takšna streznitev nujna, a bi se ji vendarle dalo izogniti. Vladna koalicija, navajajo, že vleče prave poteze: med drugim se je odločno lotila sanacije bančnega sistema, napovedala oster boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji - v tej vojni že dobiva prve bitke - spopadla se je tudi s sivo ekonomijo. Slovenija je nedvomno na poti okrevanja, so dodali.

SDS: Slovenija v slabšem položaju kot leta 1990 jugoslovanska državna tvorba

V največji opozicijski stranki SDS so prav tako mnenja, da je plebiscit dokaz največje enotnosti slovenskega naroda, a obenem opozarjajo, da je danes Slovenija glede javnega dolga in zadolženosti že v mnogo slabšem položaju, kot je bila leta 1990 "jugoslovanska državna tvorba". Pojasnili so, da je namreč bivša država bankrotirala z nekaj več kot 20 milijardami dolarjev dolga, Slovenija pa je z ukrepi aktualne vlade za pokrivanje bančne luknje prišla na 27 milijard evrov. To je po oceni SDS alarmantna številka, nad katero bi se morali vsi zamisliti.

Medtem v SLS navajajo, da evforije, ki se je spominjamo iz leta 1990, danes ni več. Tudi po njihovem mnenju je bilo mnogo stranpoti, ki se ne bi smele zgoditi. Verjeli so, da se bo Slovenija razvila v sodobno demokratično državo, ki bo gospodarsko uspešna, socialna in pravična. A čeprav se je zalomilo, se jim zdi ključno, da vsa politika, zlasti tista, ki je bila na oblasti pred osamosvojitvijo in je tudi po njej obdržala ključne vzvode oblasti, spozna in javno prizna, da smo v krizi zaradi lastnih napak, ki da jim botruje le notranji boj za oblast in denar.

Odgovorov Desus in Nsi niso uspeli dobiti.

STA


Najbolj brano