12 slovenskih novinarjev ni kršilo kodeksa

Novinarsko častno razsodišče je ugotovilo, da 12 novinarjev, ki jih je prijavil Jernej Pavlin zaradi poročanja o ustnem izreku sodbe na dunajskem deželnem sodišču zoper Wolfganga Riedla v zadevi Patria, ni kršilo kodeksa novinarjev Slovenije.

Novinarsko častno razsodišče je ugotovilo, da 12 novinarjev, ki jih je prijavil Jernej Pavlin zaradi poročanja o ustnem izreku sodbe na dunajskem deželnem sodišču zoper Wolfganga Riedla v zadevi Patria, ni kršilo kodeksa novinarjev Slovenije Foto: Daniel Novakovič/Sta
Novinarsko častno razsodišče je ugotovilo, da 12 novinarjev, ki jih je prijavil Jernej Pavlin zaradi poročanja o ustnem izreku sodbe na dunajskem deželnem sodišču zoper Wolfganga Riedla v zadevi Patria, ni kršilo kodeksa novinarjev Slovenije Foto: Daniel Novakovič/Sta

LJUBLJANA > Jernej Pavlin, sicer vodja službe za odnose z javnostmi SDS, je častnemu razsodišču Društva novinarjev Slovenije prijavil novinarje iz medijev Delo, Večer, Dnevnik, Radiotelevizija Slovenija, POP TV, 24ur.com, STA in Sveta na Kanalu A.

Pavlina odločitev Novinarskega častnega razsodišča, ki je po njegovih besedah "sklenilo, da objava neresnice ne pomeni kršenja kodeksa novinarjev", ni presenetila. V odzivu je dejal, da je to "škandalozna odločitev, ki samo utrjuje prepričanje mnogih, da del medijskega prostora utrjuje konstrukcijo realnosti, ki pa ni skladna z realnostjo". S tem del medijskega prostora po njegovem mnenju "pomaga monopolom pri oklepanju oblasti".

Novinarji naj bi sodnici pripisali izjavo, ki je ni nikoli rekla

Pavlin se je za to odločil, ker naj bi novinarji sodnici Marion Zöllner na dunajskem deželnem sodišču v Avstriji, ko je javno razglasila obsodilno sodbo zoper Wolfganga Riedla v zadevi Patria, pripisali izjavo, ki je ni nikoli rekla.

Ta, po mnenju Pavlina neresnična izjava, se je glasila: "Sodnica je dejala še: Ni dvoma, slovenski politiki so bili podkupljeni, da so priredili razpis v korist Patrie." Pavlin trdi, da Zöllnerjeva ni tega nikoli izjavila, pač pa naj bi v resnici dejala, da "obstaja verjetnost, da je bil nekdo v Sloveniji podkupljen".

Novinarsko častno razsodišče je sicer o tem, kaj je sodnica izjavila v ustnem izreku sodbe, ki ga ni bilo dovoljeno snemati, lahko sklepalo zgolj na podlagi posrednih dokazil. Na znanje je vzelo zapis v Demokraciji, po katerem naj bi jim tiskovna predstavnica sodišča Christina Salzborn po telefonu povedala, da ne držijo navedbe, da bi avstrijska sodnica med obrazložitvijo sodbe rekla, da so bili slovenski politiki podkupljeni, temveč le to, da obstaja verjetnost, da je bil v Sloveniji nekdo podkupljen.

Sodnica se natančnega besedila obrazložitve ne more več spomniti

Pridobilo pa si je tudi odgovor tiskovnega predstavnika dunajskega sodišča, iz katerega izhaja, da se sodnica Zöllnerjeva "natančnega besedila obrazložitve ne more več spomniti, ne more pa izključiti, da je uporabila izraz odločevalci".

Častno razsodišče je na podlagi dokazil, ki jih je imelo na voljo, ugotovilo, da sodnica ni uporabila sintagme slovenski politiki ali politični vrhovi. Hkrati je razsodišče ugotovilo, da je izraz odločevalci pomensko odprt. Da je sodnica uporabila prav ta izraz, je zatrdilo več novinarjev, pisnega dokaza, kaj je dejansko izjavila, pa ni. Sklep, da bi sodnica z izrazom odločevalci lahko imela v mislih politike, je po mnenju razsodišča glede na kontekst razumen in logičen.

STA


Najbolj brano