Zahtevajo ukrepe glede korupcije v zdravstvu

Gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva bo na premierko Alenko Bratušek naslovilo odprto pismo, v katerem opozarjajo, da vlada ni sprejela ukrepov za preprečevanje korupcije v zdravstvu.

Gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva bo na premierko Alenko Bratušek naslovilo odprto pismo, v katerem opozarjajo, da vlada ni sprejela ukrepov za preprečevanje korupcije v zdravstvu Foto: STA
Gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva bo na premierko Alenko Bratušek naslovilo odprto pismo, v katerem opozarjajo, da vlada ni sprejela ukrepov za preprečevanje korupcije v zdravstvu Foto: STA

LJUBLJANA > V gibanju zahtevajo, da se osebe, odgovorne za preskakovanje čakalnih vrst, nemudoma odstrani z mest, kjer lahko zlorabljajo javno službo.

Predstavniki gibanja so na novinarski konferenci pojasnili, da so z Alenko Bratušek želeli vzpostaviti dialog, a jih ni sprejela, zato so se odločili za odprto pismo. Tega ji bodo poslali še ta teden, zahtevajo pa, da nanj odgovori javno.

Članica kolegija gibanja, sindikalistka Marjeta Šibav je povedala, da koalicijska pogodba, premierka in ministrica za zdravje Alenka Trop Skaza govorijo o boju proti korupciji, a so po njenih besedah to le floskule. Dejala je, da v ozadju sprejemajo sklepe, ki korupcijo omogočajo.

Zdravniki na dveh stolih

Nekdanja sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl je namreč po njenih besedah konec januarja izdala sklep, ki omogoča nadaljnje sedenje zdravnikov na dveh stolih: v javnem zdravstvu ter v svojem ali tujem podjetju. To, opozarjajo v gibanju, spodbuja korupcijo v javnem zdravstvu v obliki preskakovanja čakalnih vrst iz nezdravstvenih razlogov.

Poleg tega, je pojasnila Šibavova, je Trop Skaza na začetku marca izdala sklep, ki javnim zavodom daje soglasje za sklepanje podjemnih pogodb s pravnimi osebami do višine 130.000 evrov. “Praksa kaže in teorija potrjuje, da sta prav preveč poslovne avtonomije in javno zasebno partnerstvo omogočila enormni obseg korupcije v javnih zavodih,” menijo v gibanju.

Bizjak Mlakarjeva: Politika sledi lobijem

Pobudnica in soustanoviteljica gibanja Julijana Bizjak Mlakar pa je na novinarski konferenci povedala, da politika sledi lobijem, ki želijo služiti na račun zdravja ljudi. “Problem je tudi, da so se na vrhu zdravniških organizacij nabrali tisti zdravniki, ki spadajo med pohlepne,” je povedala.

V gibanju so v odprtem pismu zapisali več zahtev, med drugim umik omenjenih sklepov ministrice in nekdanje državne sekretarke. Želijo si tudi neprofitno javno zdravstvo, zaostritev nadzora ter regulacijo upravljanja in vodenja javnih zavodov ter ugotovitev odgovornosti za stanje vodovodnih cevi na Onkološkem inštitutu in za izvedbo sanacije po nesprejemljivo visoki ceni. Med zahtevami je še brezplačen dostop do zdravljenja ljudem, ki živijo pod pragom revščine.

STA


Najbolj brano