Za pregled bank smo plačali 21 milijonov evrov

Banka Slovenije je za izvedbo skrbnega pregleda bančnega sistema, ki so ga od avgusta do decembra lani izvedli zunanji izvajalci, podpisala pogodbe v skupni višini 21,23 milijona evrov, je danes objavil Banka Slovenije.

Banka Slovenije je za izvedbo skrbnega pregleda bančnega sistema, ki so ga od avgusta do decembra lani izvedli zunanji izvajalci, podpisala pogodbe v skupni višini 21,23 milijona evrov Foto: Susana Vera
Banka Slovenije je za izvedbo skrbnega pregleda bančnega sistema, ki so ga od avgusta do decembra lani izvedli zunanji izvajalci, podpisala pogodbe v skupni višini 21,23 milijona evrov Foto: Susana Vera

LJUBLJANA > Pregled je vključeval pregled kakovosti sredstev bank skupaj z vrednotenjem nepremičnin ter stresne teste na podlagi pristopov od spodaj navzgor in od zgoraj navzdol.

Stresne teste od spodaj navzgor je izvedla družba Oliver Wyman, skupni strošek je znašal 11,2 milijona evrov, stresne teste od zgoraj navzdol pa družba Roland Berger, skupno za nekaj več kot milijon evrov.

Pregled kakovosti sredstev sta izvedli družbi Deloitte in Ernst & Young za skupno nekaj manj kot osem milijonov evrov. Za vrednotenje nepremičnin, ki so ga izvedle družbe Deloitte, CBRE Limited, Colliers International in Jones Lang LaSalle, je država namenila skupno nekaj več kot milijon evrov.

V pregled so vključili 10 bank - Novo Ljubljansko banko (NLB), Novo Kreditno banko Maribor (NKBM), Abanko Vipa, Hypo Alpe-Adria-Bank, Banko Celje, Raiffeisen Bank, Gorenjsko banko, Unicredit banko Slovenija, Factor banko in Probanko - ki so predstavljale 70,8 odstotka bilančne vsote slovenskega bančnega sistema. Kasneje so zaradi nadzorovane likvidacije izločili Factor banko in Probanko.

Slovenija je morala zunanje izvajalce po besedah guvernerja centralne banke Boštjana Jazbeca najeti, ker je izgubila verodostojnost na mednarodnih finančnih trgih ter tudi pri Evropski komisiji in Evropski centralni banki.

Rezultati testov so podlaga za izredne ukrepe Banke Slovenije za krepitev stabilnosti bančnega sistema. Ti zaenkrat vključujejo državno dokapitalizacijo NLB, NKBM in Abanke, razlastitev imetnikov podrejenih obveznic in delničarjev ter prenos slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB).

NLB je država dokapitalizirala za 1,55 milijarde evrov, NKBM za 870 milijonov evrov in Abanko zaenkrat za 348 milijonov evrov, preostalih 243 milijonov evrov predvidne dokapitalizacije pa bo država lahko banki namenila, če bo Evropska komisija potrdila Abankin program prestrukturiranja. Tega naj bi Abanka Evropski komisiji predložila do 18. februarja.

Na DUTB naj bi iz teh treh največjih slovenskih bank prenesli za skupno okoli 4,5 milijarde evrov terjatev, pri čemer naj bi transakcijska vrednost znašala 1,68 milijarde evrov.

Država je poleg tega ukrepe izvedla tudi v Factor banki in Probanki, kjer je septembra najprej začela postopek nadzorovane likvidacije in imenovala izredni upravi, nato pa ju dokapitalizirala za skupno 445 milijonov evrov.

STA


Najbolj brano