Tina Komel je le klonila

Potem ko je ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu včeraj še sredi dneva zatrjevala, da ne namerava odstopiti s svojega položaja, so se zvečer stvari povsem zasukale. Po seji sveta stranke PS je prišlo sporočilo, da je vendarle odstopila.

Tina Komel je naposled pod pritiski klonila in odstopila Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Tina Komel je naposled pod pritiski klonila in odstopila Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > Včeraj je najprej kazalo, da se v koaliciji obetajo novi zapleti pri predlaganju novih ministrov, saj je ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Tina Komel politiko in javnost presenetila z izjavo, da ne bo odstopila. Predsednik Desusa in zunanji minister Karl Erjavec je premierko Alenko Bratušek očitno stisnil v kot, je ocenila kadrovsko premetavanje v koaliciji, razlogov za svoj odstop pa ni videla. Vse se je obrnilo na glavo na večerni seji stranke sveta stranke PS, iz katere prihaja. Vodja poslancev stranke Jani Möderndorfer je naznanil, da je ministrica odstopila.

Slomak - Slovenska manjšinska koordinacija je v pismu predsednici vlade predsedniku države Borutu Pahorju in predsedniku DZ Janku Vebru opozorila, da jo zamenjave vodstva urada za Slovence v zamejstvu in po svetu skrbijo. “Slovenci iz Avstrije, Italije, Madžarske in Hrvaške smo prepričani, da boste v zdajšnji fazi reorganizacije vladne ekipe upoštevali izraženo skrb. Težko je namreč sprejeti občutek, da so naše skupnosti večkrat manjši drobiž na šahovnici slovenske politike,” so zapisali v koordinaciji Slomak.

Odločitev v parlamentu bi bila tvegana

Če se je predsednica vlade s Karlom Erjavcem uspela dogovoriti za zamenjavo resorja, pa je bilo očitno, da v sami PS s svojo ministrico niso našli skupnega jezika. Komelova je sicer potrdila, da se je o tej možnosti pogovarjala s premierko in z vodjo poslanske skupine PS Möderndorferjem, ne pa z Erjavcem. Če bi vztrajala, da ne bo odstopila, bi o morebitnem predlogu za njeno razrešitev odločali poslanci državnega zbora. Ministre namreč voli oziroma imenuje in razrešuje parlament na predlog predsednika vlade. Minister je razrešen, če za to glasuje večina poslancev, ki glasujejo. Do imenovanja novega ministra tekoče posle opravlja dotedanji.

Glede na razpoloženje v koaliciji bi se znalo zgoditi, da predlog za razrešitev Komelove ne bi dobil potrebne podpore. Največja nevarnost pa je grozila celo znotraj same PS. Njen ustanovitelj Zoran Janković, ki ima še vedno na svoji strani nekatere poslance, je namreč pred dnevi dejal, da ne podpira predaje urada za Slovence v zamejstvu in po svetu Desusu. Dogajanje je ocenil kot nespodobno in nedopustno trgovanje.

Gordijski vozel presekala ministrica

Pred sklenitvijo novega koalicijskega dogovora, napovedano za danes, je Tina Komel sama presekala gordijski vozel. Kot je znano, sta se Desus in PS že dogovorila, da prvi v zameno za zdravstveno ministrstvo dobi resor za Slovence v zamejstvu in po svetu. Ker je Desus vztrajal pri ohranitvi dveh resorjev v vladi, se je po “uporu” Komelove pojavilo vprašanje, ali bi vendarle ostal pri ministrstvu za zdravje. To pa zelo verjetno ne bi bila nikakršna rešitev, saj Erjavčeva kandidatka, sedanja državna sekretarka Brigita Čokl, v koaliciji po neuradnih podatkih ne bi dobila zadostne podpore. Poleg tega bi se morala PS odreči svoji že potrjeni kandidatki Alenki Trop Skaza. Nesporen naj bi bil le premierkin kandidat za gospodarskega ministra Metod Dragonja. Desus je za mesto Komelove ponudil Gorazda Žmavca. Tako ostaja pri omenjenih treh kandidatih, katerih imena je premierka že sinoči posredovala v DZ. To so torej Alenka Trop Skaza in Metod Dragonja (PS), ter Gorazd Žmavc (Desus).

Se vrača v parlament?

Tina Komel je bila sicer na listi PS na zadnjih volitvah izvoljena za poslanko. Ko je postala ministrica, jo je zamenjal Aljoša Jerič. V svoji volilni enoti je imel za njo najboljši rezultat, zato bi ob morebitni vrnitvi Komelove v poslanske klopi ostal poslanec. Posloviti pa bi se morala Mirjam Bon Klanjšček, ki je v parlament prišla namesto Gašparja Gašparja Mišiča, vendar, kot rečeno, s slabšim volilnim rezultatom od Jeričevega. Mišič se je z odhodom v Luko Koper mandatu trajno odpovedal.

Kot je včeraj pred razpletom za PN povedal Aljoša Jerič, je že skrajni čas, da vlada sestavi ekipo, podobnega mnenja je bil tudi primorski poslanec partnerske SD Samo Bevk

DAVORIN KORON


Najbolj brano