“Stanje duha v zavodu ni dobro”

Direktorici Zavoda RS za zaposlovanje Zlatki Srdoč Majer se maje stol. Vlada naj bi jo v četrtek razrešila zaradi njenega načina vodenja. Menda otežuje delo in povzroča konflikte med zaposlenimi, ki bi se morali bolj kot sami s seboj ukvarjati z zdaj že 129.600 brezposelnimi. Direktorica opozarja, da je trn v peti, ker razkriva sporne posle v preteklosti.

Zlatka Srdoč Majer Foto: STA
Zlatka Srdoč Majer Foto: STA

LJUBLJANA > Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Zlatki Srdoč Majer med drugim očita slab način vodenja, ki da onemogoča učinkovito sodelovanje med ministrstvom in zavodom ter moti delovanje zavoda.

Obtožbe o opustitvi dolžnega ravnanja so smešne, pravi ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Po njenem bi morala direktorica zavoda, če je ugotovila karkoli spornega, to prijaviti, ne pa prenašati odgovornost na koga drugega. Ministrica še pravi, da se zaveda, da je Srdoč Majerjeva potrebovala čas za odpravo nepravilnosti iz preteklosti, zato prej ni posegla v delovanje zavoda. Po skoraj enem letu pa se zavod še vedno ukvarja sam s seboj, ob tem pa se stanje slabša. STA

Menjave na transparenten način

Srdoč Majerjeva sporov z zaposlenimi niti ne skriva. Zaradi težav z Virantovo plačno reformo mora po sodni poti od 595 sodelavcev zahtevati vračilo preveč izplačanih plač. “Stanje duha v zavodu ni dobro. Ne more biti dobro, če lasten direktor zoper zaposlene vloži tožbe, za katere ni kriv,” pravi in s prstom kaže na vodilne v letu 2008, ki so z zaposlenimi podpisovali pogodbe o zaposlitvi, ki niso bile skladne z zakonom. Zaposleni morajo zdaj vrniti do 10.000 evrov. Direktorica zaposlene toži, ker da bi sicer njej osebno grozile globe. Toženih je večina zaposlenih; v zavodu je vseh zaposlenih 672, še dvesto pa jih dela prek EU projektov.

Vračanje preveč izplačanih plač pa ni edini razlog za razprtije. V hiši naj bi počilo tudi zaradi nove sistemizacije, s katero je premestila tudi vse prej vodilne. “Dejansko sem vse zamenjala. Skoraj vse, ki so bili prej, vendar na transparenten način. Vsi so se prijavili na notranjo objavo prostega delovnega mesta in izbrala sem nove,” pravi.

Napadi upravičeni ali ne?

Ministrstvo Srdoč Majerjevi očita, da z novo sistemizacijo ni uspela učinkovito organizirati dela in da so zaradi tega svetovalci na območnih službah neenakomerno obremenjeni, kar spet slabo vpliva na delo z iskalci zaposlitve. Kot obremenilni dokaz proti direktorici ministrstvo navaja tudi končno poročilo o izredni reviziji poslovanja zavoda. Očitajo ji nepravilnosti pri obračunu bonitete za uporabo službenega vozila za direktorico, sklepanje pogodb z izvajalci po izvedbi del in plačilu obveznosti, nepravilnosti pri obračunu stroškov službenih poto-vanj, dodatkov k plači, in negospodarno poraba denarja za pripravo nove sistemizacije.

A Srdoč Majerjeva in njeni sodelavci so včeraj dokazovali prav nasprotno. Zavod naj bi v enem letu, odkar ga vodi Srdoč Majerjeva, privarčeval 300.000 evrov na področju materialnih stroškov in stroškov dela. S sistemizacijo so dosegli največ, kar so lahko, glede na obseg sredstev za plače in število zaposlenih po vladnem kadrovskem načrtu. “Ker v dobrem letu vodenja zavoda pri svojem delu na vsakem koraku odkrivamo nepravilnosti in korupcijo, negospodarno in potratno rabo javnih sredstev, škodljive pogodbe, sporno zaposlovanje in sporne postopke javnih naročil, sem ves čas deležna neprestanih napadov in anonimnih obtožb,” pravi direktorica, ki je funkcijo nastopila v času Janševe vlade.

Ovadili ministrico

Zavod je sicer minuli teden pristojnim organom posredoval naznanitev suma kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja, oškodovanja javnih sredstev in nevestnega dela v službi zoper ministrico za delo Anjo Kopač Mrak, direktorico direktorata za zaposlovanje in trg dela na ministrstvu Damjano Košir in njenega namestnika Zorana Kotolenka. Odgovorni naj bi bili za to, da je zdaj prišlo do zapletov zaradi izplačila preveč izplačanih plač.

JANA KREBELJ


Najbolj brano