“Slovenci se želijo dokopati do hrvaške nafte in plina”

Črnogorski zunanji minister Igor Lukšić je napovedal, da se bodo v prihodnjih tednih s Hrvaško pogovarjali o kompromisu, ki bo omogočal raziskave in izkoriščanje nafte in plina v spornem morskem pasu v Jadranu ob polotoku Prevlaka.

Piran Foto: Maja Pertič Gombač
Piran Foto: Maja Pertič Gombač

ZAGREB > Po neuradnih navedbah naj bi Črna gora odgovorila na podoben hrvaški ugovor proti načrtom Podgorice.

Tako kot Slovenija je tudi Črna gora prejšnji teden protestirala zaradi spornih zemljevidov, ki jih je Hrvaška objavila v razpisu za raziskave in izkoriščanje nafte in plina v hrvaškem delu Jadrana. Tudi Podgorica opozarja, da zemljevidi prejudicirajo mejo.

Član skupščine konzorcija EuroMeSCo za zunanje-politične in varnostne študije in predsednik Euromediteranskega foruma Tonči Tadić je za Glas Istre dejal, da se v arbitraži lahko samo govori o definiranju sredinske razmejitvene črte v Piranskem zalivu. “Slovenski spor z mejo na morju nima nikakršne zveze s slovenskim morskim ribolovom ali dostopom do Luke Koper, ampak s slovensko željo, da se dokopljejo do naftnih in plinskih polj ob naši obali in otokih,” meni Tadić. Več o tem lahko preberete: http://www.glasistre.hr/vijesti/hrvatska/tadic-slovenci-zele-nasa-naftna-i-plinska-polja-447107

Lukšić je za črnogorske medije danes dejal, da razpisa in ugovora ne razume kot novega zapleta, temveč kot vabilo hrvaški strani, da bi na pogajanjih prišli do kompromisa, ki bo omogočal izkoriščanje energentov iz morskega dna in nadaljevanje gospodarskega razvoja obeh držav.

Hrvaška in Črna gora nimata dokončno urejene morske meje, temveč sporazum o začasnem režimu v morju pri Prevlaki iz leta 2002, ki ureja razmejitev do končnega dogovora o meddržavni meji na morju.

Hrvaški Novi list je danes poročal, da je črnogorski ugovor na hrvaški razpis dejansko odgovor Hrvaški, ki je poslala ugovor Črni gori zaradi načrtov Podgorice o raziskavah in izkoriščanju nafte in plina v južnem Jadranu, ki so bili objavljen pred hrvaškimi.

Potem ko je Hrvaška opozorila Črno goro na nesprejemljivost njenih načrtov, v katerih so naftna in plinska polja delno obsegala tudi hrvaško moje, Podgorica v svojem javnem razpisu za oddajanje koncesij ni ponudila spornih območij.

“Črnogorski protest je tudi odgovor Hrvaški, ki še ni dovolila Črni gori, da bi položila podmorski kabel proti Italiji, ki bi delno šel skozi hrvaški epikontinentalni pas,” še navaja časnik.

V hrvaškem ministrstvu za gospodarstvo so pojasnili, da Hrvaška ne nasprotuje polaganju kablov, a predlaganega črnogorskega načrta ni potrdila, dokler ne bodo znane meje območij v hrvaškem epikontinentalnem pasu, ki jih bodo dali v koncesijo za raziskave in izkoriščanje energentov. Zagreb bo svoj razpis sklenil v začetku novembra.

STA, NR


Najbolj brano