Renzi v parlament po zaupnico

Dva dni po slovesni zaprisegi se je novi italijanski mandatar Matteo Renzi danes odpravil po zaupnico v parlament. V nagovoru poslancem je izpostavil, da EU ni kriva za italijanske težave. Ob tem je menil, da bi se morala država izkopati iz dolgov ne zaradi EU, pač pa iz spoštovanja do prihodnjih generacij, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Matteo Renzi Foto: Reuters
Matteo Renzi Foto: Reuters

RIM > “Evropa ni mati vseh naših težav,” je pred senatorji poudaril Matteo Renzi. Po njegovem bi se morala država izkopati iz dolgov zaradi prihodnjih generacij, ne zato, ker bi to zahtevala Nemčija ali Evropska centralna banka (ECB).

“Ne moremo si predstavljati, da bi kdor koli drug lahko rešil naše težave,” je poudaril premier v senatu pred današnjim glasovanjem o zaupnici njegovi vladi. Italijo je ob tem opisal kot “zarjavelo, vklenjeno in paralizirano z zadušljivo birokracijo”. Prav tako je poudaril potrebo po modernizaciji Italije in zagonu gospodarstva.

Renzi je v predstavitvi načrta dela svoje vlade pozval k pogumu za sprejem radikalnih odločitev in reform v politiki in gospodarstvu. “Italija potrebuje pogum za radikalne reforme. Za državo je nujno potrebno pridobiti zaupanje za izhod iz krize,” je dejal Renzi med svojo enourno predstavitvijo, s katero išče podporo za svojo vlado. Znova je tudi jasno napovedal, da želi vladati do leta 2018, v tem času pa uvesti nujno potrebne spremembe.

Senatu, v katerem 39-letni Renzi ne more sedeti, ker starostna omejitev za senatorje znaša 40 let, je mandatar tudi zatrdil, da mora davčni sistem postati prijaznejši državljanom, istočasno pa je obljubil, da se bo njegova vlada aktivno borila proti davčnim utajam. Renzi ni izključil niti višje obdavčitve finančnih donosov, kar pa je že naletelo na nasprotovanje.

Kot prioriteto je Renzi izpostavil tudi poplačilo dolgov, ki jih država dolguje podjetjem, saj da bo to pripomoglo k zagonu gospodarstva. Poleg tega želi spodbujati majhna in srednje velika podjetja ter znižati davčne pritiske na kreditiranje in zaposlovanje. To pa naj bi dosegel z krčenjem izdatkov v javni upravi.

V zadnjih dneh je novi italijanski premier izpostavljal, da je najnujnejše vprašanje, na katerega bo morala odgovor najti nova vlada, visoka brezposelnost. Zato je za prvih 100 dni mandata nove vlade napovedal ambiciozen program dela.

Preostanek februarja bo po lastnih napovedih izkoristil za pospešitev parlamentarnega dela na reformi volilne zakonodaje. Marca želi pod streho spraviti paket za delovna mesta, z državno birokracijo bi opravil aprila, maja pa bi bila v ospredju davčna reforma.

Za 17. marec pa je že napovedan nemško-italijanski vrh v Berlinu. To je sporočil Renzijev kabinet po telefonskem pogovoru med italijanskim premierom in nemško kanclerko Angelo Merkel. V pogovoru sta oba izpostavila zavezanost evropskemu procesu.

Po Renzijevem nagovoru se je v senatu začela razprava, glasovanje o zaupnici pa naj bi steklo ob 22. uri, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Renzijeva vlada naj bi brez težav prestala glasovanje v senatu, kjer lahko računa na od 168 do 176 glasov podpore. Senat ima skupno 320 sedežev.

Italijanska poslanska zbornica bo o zaupnici glasovala v torek. Tudi tam glede na razmerja moči ni pričakovati zapletov.

V luči gospodarskih težav Italije bo ključen mož nove vlade gospodarski in finančni minister Pier Carlo Padoan. Ta sicer pred italijanskim predsednikom Giorgiem Napolitanom ni zaprisegel v soboto z Renzijem in ostalimi člani vlade, saj se je kot predstavnik Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), katere glavni ekonom in namestnik generalnega sekretarja je bil doslej, udeležil vrha G20 v Sydneyju.

Tako je Padoan zaprisegel komaj danes, v senatu pa je že sedel skupaj z drugimi člani nove italijanske vlade, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

STA


Najbolj brano