“Odpustkov” za gospodarstvo ne bo

Vlada je včeraj poenotila obdavčitev rezidenčnih in nerezidenčnih stanovanj ter model vrednotenja zemljišč za gradnjo stavb. S tema dvema spremembama bo mogoče razmere obvladati, je prepričan finančni minister Uroš Čufer, ki drugih “odpustkov” nepremičninskega davka, denimo za gospodarstvo, ne napoveduje.

Ministra Samo Omerzel (levo) in Uroš Čufer včeraj na novinarsko vprašanje, ali bo kdo v vladi prevzel odgovornost za nastalo situacijo, nista znala odgovoriti. Že pred sejo vlade pa je Omerzel dejal, da je “v tem hipu nekonstruktivno govoriti o Foto: Tamino Petelinsek
Ministra Samo Omerzel (levo) in Uroš Čufer včeraj na novinarsko vprašanje, ali bo kdo v vladi prevzel odgovornost za nastalo situacijo, nista znala odgovoriti. Že pred sejo vlade pa je Omerzel dejal, da je “v tem hipu nekonstruktivno govoriti o Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA > “Večina pritožb, pripomb in zahtevkov za pojasnila se nanaša na rezidenčnost nepremičnin ter zemljišča za gradnjo stavb,” je včeraj po seji vlade dejal finančni minister Uroš Čufer. Zato je vlada sklenila trajno poenotiti obdavčitev rezidenčnih in nerezidenčnih nepremičnin (z 0,15 odstotno davčno stopnjo), kar pa po Čuferjevih besedah ne bo bistveno vplivalo na izplen davka.

Vlada je za novega direktorja Gursa včeraj imenovala dosedanjega namestnika direktorja Antona Kupica. Dosedanjega direktorja Aleša Seliškarja vlada ni razrešila, kot so napačno navajali mediji. Seliškar je bil na podlagi svoje odstopne izjave razrešen že februarja lani, nato pa je bil vodja Gursa po pooblastilu. Na razpis za novega direktorja pa se ni prijavil.

Priznal je sicer, da finančnih učinkov predlaganih sprememb niso ponovno ovrednotili, in da ostajajo pri dosedanji oceni izplena nepremičninskega davka: 200 milijonov evrov za proračun in 200 milijonov evrov za občine.

Druga sprememba, ki jo je včeraj predlagala vlada, pa se nanaša na zemljišča za gradnjo. Občine so v zadnjem času večje število parcel opredelile kot zemljišča za gradnjo stavb, katerih vrednost pa je neprimerno višja od vrednosti nezazidanih stavbnih zemljišč. Stopnja davka pri zemljiščih za gradnjo stavb ostaja enaka - 0,50 odstotka, se pa bo spremenil način vrednotenja, pojasnjuje Čufer.

“Ta zemljišča se bo začasno vrednotilo enako kot nezazidana stavbna zemljišča, kar bo pomenilo nižjo vrednost zemljišča in posledično nižji davek.” Ukrep bo začasen, veljal bo eno leto. Za njegovo uresničitev bodo poskrbeli z ustreznim dopolnilom k predlogu zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki je že v parlamentarnem postopku.

Omerzel: Evidence je treba urediti

Predsednik SLS Franc Bogovič premierko Alenko Bratušek zaradi “fiaska” pri nepremičninskem davku poziva k odstopu. Ravno na neumnosti in zadeve, ki jih v “neki čudni fazi” sedaj popravlja tudi vlada, so v SLS opozarjali v postopku sprejemanja zakona. “Kar sedaj vlada počne z zakonom, pa je bizarno,” meni Bogovič.

Ne glede na spremembe pa bo treba urediti evidence zemljišč za gradnjo stavb in stavbna zemljišča v posameznih občinah, torej gradbene parcele z vso ustrezno infrastrukturo in tiste brez nje, je opozoril minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel, ki je že napovedal, da bo ministrstvo občinam pri tem ponudilo dodatno pomoč in izobraževanje.

Poleg tega bo geodetska uprava ročno vpisala vse podatke iz zemljiške knjige, ki sedaj niso vpisani v register nepremičnin - takšnih primerov naj bi bilo približno 105.000 -, saj podatkovne baze niso povezane. Že v sredo so okrepili tudi skupino za naročanje strank na brezplačni telefonski številki ter podaljšali delovni čas za naročanje, v prihodnje pa se obeta tudi podaljšanje časa poslovanja med delovnimi dnevi ter ob sobotah.

Čufer: Kriznega davka ne bo

Finančno ministrstvo bo zdaj pripravilo predlog sprememb zakona o davku na nepremičnine. Čufer upa, da jim bo uspelo zakon spremeniti čim prej in ga bo mogoče izvesti v predvidenih rokih. Da bi podaljšali roke za ureditev podatkov, kot predlagajo nekatere koalicijske stranke, pa očitno ne pride v poštev.

“Prvi april ostaja datum uveljavitve zakona o davku na nepremičnine,” je bil včeraj odločen Čufer, ki je zavrnil govorice o morebitnem vnovičnem dvigu DDV ali uvedbi kriznega davka. “Dali smo zavezo davčne stabilizacije, tako da tukaj ni posebne debate. Fokus je, da nepremičninski zakon speljemo do konca,” je dejal.

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pa so vlado včeraj ponovno opozorili, da predvidena 0,75-odstotna obdavčitev poslovnih in industrijskih stavb ter zemljišč ubija gospodarstvo. V državnem svetu pa opozarjajo na pravno zmedo in nejasen položaj ob spreminjanju zakona.

PETRA VIDRIH, STA


Najbolj brano