Letos brez posegov v pokojnine

“Po naši oceni je predlog zakona pravičen. Tisti, ki imajo več, bodo pač plačali več davkov.” Tako je premierka Alenka Bratušek zavrnila kritike na račun novega davka na nepremičnine. Novih posegov v pokojnine v letu 2013 ne bo, prihodnje leto pa - glede na nasprotovanje novim davkom - posegi v pravice niso izključeni.

Vlada se je za davek na nepremičnine odločila, ker naj bi v primerjavi z ostalimi evropskimi državami iz tega naslova do zdaj pobrala premalo
Vlada se je za davek na nepremičnine odločila, ker naj bi v primerjavi z ostalimi evropskimi državami iz tega naslova do zdaj pobrala premalo 

LJUBLJANA > Po oceni vlade so za gospodarsko rast najmanj škodljivi davki na potrošnjo in na premoženje, in davek na nepremičnine je eden od njih, je pomisleke, ki jih je v poslanskem vprašanju na račun davka na nepremičnine nanizal predsednik SLS Franc Bogovič, zavrnila predsednica vlade Alenka Bratušek.

Vlada se je za davek na nepremičnine odločila, ker naj bi v primerjavi z ostalimi evropskimi državami iz tega naslova do zdaj pobrala premalo. Le del novega davka bo šel občinam namesto dosedanjega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, druga polovica pa bo namenjena krpanju proračunske luknje. Predlagane stopnje davka so res nekoliko višje, priznava Bratuškova, a zagotavlja, da so bili posebej pozorni pri izračunih, kako bodo te stopnje vplivale na gospodarstvo. Novi davek naj bi bil za gospodarstvo primerljiv s sedanjimi obremenitvami.

Če to drži za gospodarstvo, pa ne za stanovanjske objekte in kmetijska zemljišč, jo je opozoril Bogovič. “Vaša ocena je, da je slovensko kmetijstvo sposobno plačati 100 milijonov novih davkov. Zagotavljam, vam, da ni,” je predsednico vlade izzval Bogovič.

Učinek novih davkov skrbi tudi NSi. “Vaši ukrepi zmanjšujejo kupno moč,” je Bratuškovi dejala predsednica NSi Ljudmila Novak, ki ima občutek, da se je s prihodom nove vlade uničevanje gospodarstva, kmetijstva in družinskih proračunov šele začelo.

Bratuškova verjame, da je prava pot za konsolidacijo javnih financ kombinacija ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani, zato bi rada odprla razpravo o tem, kakšno državo želijo ljudje. Če bi radi socialno državo, bi jim moralo biti jasno, da bodo morali k temu več prispevati tudi z višjimi davki.

Vsaj letos pa ne bo treba - poleg tistega, kar je že sprejeto - nič dodatnega prispevati upokojencem. Od leta 2010 do konca 2012 so se odpovedali 194 milijonom evrov; 140 milijonom na račun neuskladitve pokojnin, preostalemu pa s progresivnim zniževanjem letnega dodatka. Dejstvo je, da upokojenci so prispevali, dejstvo pa je tudi, da se pokojnine v krizi za razliko od nekaterih drugih pravic še niso znižale, je poslancu Francu Jurši (Desus) pojasnila premierka. Za 2014 je cilj vlade izogniti se zniževanju pravic, a glede na upiranje davkom, ki bi povečali prihodke v proračun, se Bratuškova sprašuje, kako. JK


Najbolj brano