“Janković ne razume, da so se okoliščine spremenile”

V Pozitivni Sloveniji umirjajo vihar, ki se je dvignil že ob omembi možnosti, da bi se Zoran Janković jeseni vrnil na parket nacionalne politike. Do jeseni je še daleč, pravijo primorski poslanci PS. Oster je le postojnski poslanec Jerko Čehovin. Če se strasti v stranki ne bodo umirile, bo razmislil celo o tem, da bi sredi mandata zapustil politiko.

Jerko Čehovin: “V tem trenutku je boljše, da se Janković ne vrača v državno politiko.”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Jerko Čehovin: “V tem trenutku je boljše, da se Janković ne vrača v državno politiko.”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

LJUBLJANA > “Mislim, da je v tem trenutku boljše, da se ne vrača v državno politiko,” je Jerko Čehovin odgovoril na vprašanje, ali bi Zoranu Jankoviću svetoval, naj na jesenskem kongresu stranke kandidira za predsednika PS, ali ne. Čehovin sicer verjame, da je zgodba, ki stoji za poročilom protikorupcijske komisije, preveč napihnjena: “Zlasti me moti, da je Janković v pat poziciji, tako da se ne more ne braniti ne oprati. To je resnično neznosno za nekoga, ki se ukvarja s politiko.” Vseeno pa bi moral Janković upoštevati, kako so bile ugotovitve KPK sprejete v javnosti, razmišlja Čehovin: “Percepcija javnosti ni taka, kot jo ima Janković o sebi. Mislim, da gre tu pri njem bolj za osebno užaljenost.”

Spopad dveh egov

Koalicijski partnerji opozarjajo, da je bil pogoj za vstop v koalicijo prav Jankovićev umik z vrha stranke. Njegova kandidatura bi zato skoraj zagotovo povzročila resno politično krizo in po njihovem mnenju poglobila nevarnost prihoda evropske trojke.

A takšna poslančeva ocena ne pomeni, da se postavlja na stran Alenke Bratušek. Minuli teden sta ga namreč razočarala oba, tako premierka kot ljubljanski župan. Na večerji s poslanci, kamor je bil kot ustanovitelj stranke povabljen tudi Janković, sta se Bratuškova in Janković zapletla v oster verbalni obračun. “Janković ne razume, da so se okoliščine spremenile, čeprav mu gre vsa čast, da je ustanovil stranko, Alenka pa je z njim pretrgala popkovino, čeprav bi ga lahko vsaj včasih vprašala, kaj misli o kaki stvari,” razlog, zakaj sta ga zmotila oba, pove Čehovin. Prepir je ocenil za spopad dveh egov: “To se mi zdi popolnoma nepotrebno in tudi neodgovorno v situaciji, v kakršni je država.”

Zaradi tega se še ne opredeljuje za nikogar, napoveduje pa, da se bo, če se svari ne bodo umirile, umaknil iz politike: “Nisem v položaju, da bi se moral zaradi nekih osebnih interesov oklepati poslanske funkcije. Šel sem v politiko - čeprav bi lahko šel tudi v pokoj - predvsem zato, da bi se v Sloveniji kaj spremenilo in da bi začeli funkcionirati kot normalna država.”

Mišič: To ni nezaupnica premierki

Gašpar Gašpar Mišič, ki je v primeru Jankovićeve kandidature temu že napovedal svojo podporo, pojasnjuje, da ta napoved ne pomeni nezaupnice Bratuškovi, ki ga je - mimogrede - izbrala za eno od svojih desnih rok v svojem kabinetu. “Predsednica vlade je dobra, odlična,” poudarja Mišič, ki ne vidi razloga, zakaj bi morala Bratuškova odstopiti kot premierka, če bi Janković postal predsednik stranke. Poleg tega Bratuškova in Janković ne bi bila protikandidata, kajti premierka je napovedala, da v primeru Jankovićeve kandidature sama ne bo kandidirala. Kongres torej ne bo spopad med obema, enega od možnih jesenskih scenarijev interpretira Mišič.

Na opombe, da bi že Jankovićeva vrnitev na čelo PS destabilizirala vlado, pa državni sekretar v premierkinem kabinetu odgovarja s pozivi k spravljivosti. Stranke ne vodi samo en človek, tudi vlade ne, saj je ta koalicijska. “Prepričan sem, da bo ta koalicija obstala,” napoveduje za jesen, kajti “do takrat je še veliko časa” in “nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha”.

Realnost v politiki je nepredvidljiva

“Stanje v naši poslanski skupini ni tako kritično, kot se mogoče kaže navzven,” je količino brbotanja, ki naj bi ga med poslanci sprožila možnost vrnitve Jankovića na čelo stranke, ocenil poslanec Aljoša Jerič. Za opredeljevanje, komu je bolj naklonjen, Bratuškovi ali Jankoviću, se mu zdi še prezgodaj, saj se še nič ni zgodilo. Enako pravita tudi poslanki Mirjam Bon Klajnšček in Lejla Hercegovac. “Prepričana sem, da se bo kongres enotno odločil in da bo PS ravnala kot odgovorna stranka v dobrobit Slovenije,” nam je za zdaj povedala Bon Klajnščkova. Lejla Hercegovac nam je na to, da bi bila destabilizacija koalicije v primeru Jankovićeve vrnitve na čelo PS tako rekoč politična realnost, odvrnila: “Politična realnost je vedno nepredvidljiva.”

Podpredsednika PS Roberta Goloba se dogajanje v stranki v minulem tednu ni dotaknilo, saj je bil na službeni poti. Dokler mu kolegi iz prve roke ne povedo, kaj se je dogajalo, ne more komentirati ničesar, se nam je opravičil. Ni ga namreč bilo niti na svetu stranke niti na večerji, na kateri sta si navidezno ali zares v lase skočila oba pretendenta za strankin prestol. JANA KREBELJ


Najbolj brano