GZS: Do leta 2020 bi lahko odprli 60.000 novih delovnih mest

Do leta 2020 bi lahko odprli vsaj 60.000 novih delovnih mest, od tega največ v energetiki, kažejo analize Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Kritični so tudi do vlade, ki je napovedala oživljanje gospodarstva, a ni predstavila še nobenih konkretnih ukrepov.

V Sloveniji obstajajo potenciali in sredstva za ustvarjanje novih delovnih mest, vendar bodo za to potrebne nekatere spremembe, je na seji upravnega odbora GZS dejal Samo Hribar Milič  Foto: STA
V Sloveniji obstajajo potenciali in sredstva za ustvarjanje novih delovnih mest, vendar bodo za to potrebne nekatere spremembe, je na seji upravnega odbora GZS dejal Samo Hribar Milič  Foto: STA

LJUBLJANA > V Sloveniji obstajajo potenciali in sredstva za ustvarjanje novih delovnih mest, vendar bodo za to potrebne nekatere spremembe, je na seji upravnega odbora GZS dejal Samo Hribar Milič. Ker vlada ni predstavila konkretnih rešitev za ustvarjanje novih delovnih mest, so se tega lotili v GZS.

Pripravili so svoj program predlogov ustvarjanja novih delovnih mest, ki ga bodo, ko bo končan, predstavili tudi vladi, socialnim partnerjem in javnosti.

Dober geostrateški položaj

“Vlada sama napoveduje oživljanje gospodarstva, nove investicije in novih 60.000 delovnih mest z visoko dodano vrednostjo. Vendar konkretni ukrepi glede investicij, financiranja in novih delovnih mestih še niso bili predstavljeni,” je poudaril Hribar Milič.

Po njegovem mnenju se v Sloveniji še vedno soočamo s skepticizmom in črnogledostjo glede ustvarjanja novih delovnih mest. “Vendar v Sloveniji obstaja veliko konkretnih idej, kako odpreti nova delovna mesta. Veliko možnosti imamo zaradi geostrateškega in političnega položaja Slovenije, ki ima tudi dobre kadre,” je poudaril.

Na GZS so zato v zadnjih mesecih pripravljali analize, koliko delovnih mest bi lahko ustvarili z načrtovanimi investicijami. Po besedah Vekoslava Korošca iz Združenja za inženiring pri GZS je največ možnosti za odpiranje novih delovnih mest do leta 2020 v energetiki.

Z načrtovanimi 4,6 milijarde evrov načrtovanih investicij v energetiki bi po njegovem mnenju v tem sektorju do leta 2020 odprli za 20.000 novih delovnih mest. Samo z izgradnjo devetih hidroelektrarn na spodnji Savi bi, kot ocenjuje Korošec, lahko odprli približno 13.500 novih delovnih mest.

Možnosti tudi za izvoznike

Med drugim bi z investicijami za izboljšanje energetske učinkovitosti lahko pridobili 5000 delovnih mest, z investicijami v infrastrukturo 15.000 delovnih mest, s kohezijskimi sredstvi pa 5000. “Imamo namreč zelo ambiciozen program iz kohezije. Vendar pa nam grozi, da bomo določena finančna sredstva izgubili,” je dejal Korošec.

Direktor Centra za mednarodno poslovanje pri GZS Aleš Cantarutti pa je izpostavil, da možnosti ustvarjanja novih delovnih mest obstajajo tudi pri izvoznikih. “Izvoz blaga naj bi do leta 2020 letno dosegel 30 milijard evrov. Ob povprečni petodstotni letni rasti in strukturnih spremembah bi lahko do leta 2016 izvozniki ustvarili 10.000 novih delovnih mest, do leta 2020 pa 20.000 novih delovnih mest,” je dejal.

Svetovalec generalnega direktorja Goran Novković pa je poudaril, da je v strategiji slovenskega turizma ocenjeno, da bi v naslednjih petih letih lahko pridobili 10.000 delovnih mest, če bi za promocijo namenili 20 milijonov evrov.

STA


Najbolj brano