Forconi - italijanski vstajniki z vilami

Tudi Italija ima svoje vstajniško gibanje. Izbruhnilo je v zadnjih tednih in se razškropilo po vsem Apeninskem polotoku. Pravega programa še nima, danes pa vabi na predvidoma množično demonstracijo v Rim.

V Trstu je vstajniško gibanje za zdaj privabilo le peščico ljudi, danes pa so množične demonstracije napovedane v Rimu Foto: Peter Verč
V Trstu je vstajniško gibanje za zdaj privabilo le peščico ljudi, danes pa so množične demonstracije napovedane v Rimu Foto: Peter Verč

ITALIJA > Razpoznavno znamenje vstajnikov so vile. To kmečko orodje so namreč držali v rokah protestniki, ki so na začetku leta nekaj dni odmevno demonstrirali na Siciliji. Pri takratnih protestih so poleg kmetov sodelovali tudi avtoprevozniki in trgovci, ki so se hudovali zaradi previsokih davkov in vse manjšega posluha oblasti za socialo.

Neenovito gibanje

Takratna sicilijanska vstaja se je naglo polegla, tokratna pa ima znatno večji odmev. Na tisoče vstajnikov je na raznih koncih Italije zasedlo številne ulice, trge in celo avtocestne odseke. V glavnem gre za kmete, obrtnike, podjetnike in avtoprevoznike, ki so siti visokih davkov in ostrih varčevalnih ukrepov po meri evropskih smernic. Zato so se protestnikom pridružili mnogi, ki menijo, da je zategovanje pasu preseglo sprejemljivo mejo.

Shodov so se ponekod udeležili tudi mladi, študenti, brezposelni in v Turinu menda celo policisti. Ti so si namreč med nadzorovanjem shoda sneli zaščitne čelade, kar naj bi storili iz solidarnosti s protestniki.

Vstaje se sicer niso prijele povsod enako uspešno, vzniknile pa so iz različnih vzgibov. Edino, kar druži vstajnike, je vsedržavni koordinacijski odbor. Ta se imenuje 9. december, ker se je na ta dan zvrstilo največ protestov.

Desničarsko ozadje

Različno usmerjeni italijanski mediji poročajo, da prepoznavni vstajniki sodijo na desni rob politične pahljače. Levičarski dnevnik Manifesto opozarja, da gibanje nima politične usmeritve, ima pa skrajno desničarske podpornike, kot sta stranka Forza Nuova ali civilnodružbena organizacija Casa Pound.

Dnevnik La Stampa pa je v ponedeljek poročal o prvih razkolih med vstajniki. Kmečki podjetnik iz okolice Rima Danilo Calvani se menda politično razume z desničarskimi organizacijami, zato sta se od njega pred jutrišnjo demonstracijo ogradila podjetnik iz Veneta Lucio Chiavegato in sicilijanski vstajnik Mariano Ferro.

Chiavegato, ki že več dni zaseda avtocestni izhod pri Veroni, se demonstracije v Rimu ne bo udeležil. Pravi, da ga repriza Mussolinijevega pohoda na Rim ne zanima. Zavzema pa se, da bi država končno omilila davčno politiko, ki že dalj časa duši severnoitalijanska podjetja. Sicilijanski kmetovalec pa si želi dialoga z vlado in ne soglaša z zahtevo, ki jo je postavil Calvani, da bi morala vsa politična garnitura odstopiti. PETER VERČ


Najbolj brano