Bratuškova za prihodnje leto napovedala zdravstveno reformo

Po dobro opravljenem delu v bančnem sektorju bomo v naslednjem letu vse naše sile usmerili v nadaljnjo sanacijo gospodarstva, pomoč mladim in zdravstveno reformo, je po vrhu EU v Bruslju poudarila premierka Alenka Bratušek.

Alenka Bratušek Foto: STA
Alenka Bratušek Foto: STA

BRUSELJ > Zanimanje za Telekom in Aerodrom Ljubljana je po besedah Alenke Bratušek veliko.

V luči reševanja bančnih težav je bila Slovenija v zadnjih osmih mesecih ob robu vrha vedno tema kot država, ki ima probleme; to je bilo prvič, da me kolegi niso spraševali, ali bomo lahko bančne probleme rešili sami, je dejala premierka.

Dobila sem veliko čestitk za dobro opravljeno delo v bančnem sektorju, zdaj nas pa čaka delo na področju gospodarstva, zato da dosedanje delo ne bi bilo zaman, je dejala.

S čestitkami pa so po njenih navedbah prišle tudi besede, da nas kar nekaj dela še čaka, česar se celotna vlada in koalicija še kako zavedata.

“Vemo, da samo s sanacijo bančnega sistema pravzaprav nismo naredili še ničesar, je pa to bila osnova, da se sploh lahko pogovarjamo, kaj bomo v našem gospodarstvu in z našim gospodarstvom naredili naprej,” je pojasnila.

Ključni del sanacije gospodarstva je privatizacija. Premierka zanimanja Nemcev za Telekom, Italijanov za Aerodrom Ljubljana in Francozov za Novo Kreditno banko Maribor ni želela podrobno komentirati, poudarila je le, da je interes za Telekom in Aerodrom velik.

“Za Telekom in Aerodrom smo že našli finančne svetovalce, ki bodo pomagali pri prodaji. Lahko potrdim, da je za Telekom in Aerodrom velik interes, za banko je bilo pa do nedavnega malo manj interesa, po posredovanju države se bo morda nekoliko povečal,” je menila.

Ob tem je izrecno poudarila, da se ne bo sklepalo “nikakršnih kupčij kar tako” in da bo moralo vse potekati zelo transparentno. “Ne bomo se dogovarjali pod mizo ali z vsakim posebej, vsi postopki bodo potekali popolnoma transparentno, z javnimi razpisi,” je dejala.

Transparentnost je po premierkinih besedah izjemno pomembna, ker je “zaupanje ljudi v privatizacijo v tem trenutku enako nič”. Bratuškova sicer ob tem poudarja, da za to ni kriva ona ali njena vlada, temveč napačni koraki v preteklosti.

Privatizacija v preteklosti je namreč po njenih navedbah v Sloveniji pustila velik negativen pečat, kar je sedaj treba spremeniti in pokazati, da vstop tujega partnerja v podjetje in umik države ni nekaj slabega, ampak pozitivnega.

Za privatizacijo je po premierkinih besedah pripravljen zelo podroben časovni načrt, ki pa ga ne želijo javno razkriti, da ne bi bilo pritiskov. “Absolutno je pa naš načrt, da se te prodaje, ki se zdaj začenjajo, končajo v naslednjem letu,” je sklenila.

STA


Najbolj brano