Alkohol v Sloveniji

Trg prepovedanih drog se hitro spreminja in temu se morajo prilagajati tudi vsi, ki se s tem ukvarjajo, ugotavljajo udeleženci konference, ki ob mesecu preprečevanja zasvojenosti danes poteka v Slovenj Gradcu.

Knjigo Alkohol v Sloveniji bo na voljo tudi na spletu in prinaša pregled stanja in predloge ukrepov
Knjigo Alkohol v Sloveniji bo na voljo tudi na spletu in prinaša pregled stanja in predloge ukrepov 

SLOVENJ GRADEC > Ob razpravi o prepovedanih drogah pa je zdravnica Vesna Kerstin Petrič izpostavila posledice uživanja alkohola, ki je sicer dovoljena droga.

Kot je na današnji novinarski konferenci v Slovenj Gradcu ob robu konference dejala Petričeva z ministrstva za zdravje, so doslej v okviru meseca preprečevanja odvisnosti, ki ga vsako leto obeležujemo novembra, bistveno več pozornosti posvečali prepovedanim drogam in bistveno manj dovoljenim drogam.

“Lahko pa rečemo, da dovoljene droge, kot sta alkohol in tobak, zahtevajo precej več življenj kot prepovedane droge,” je dejala Petričeva. Dodala je, da so danes na konferenci prvič predstavili knjigo Alkohol v Sloveniji, ki bo na voljo tudi na spletu in prinaša pregled stanja in predloge ukrepov.

Vse več odvisnikov od zdravil

Ob tem Petričeva izpostavlja problem pomanjkanja celovite alkoholne politike oziroma strategije v Sloveniji, čeprav obstaja veliko preventivnih in drugih programov za to področje, zanje pa denar namenja tudi država. Petričeva je ob tem izpostavila kompleksnost problema drog in povezave, ki jih ugotavljajo med uživanjem alkohola in uživanjem prepovedanih drog.

Trendi na področju uživanja prepovedanih drog med drugim kažejo, da se število uporabnikov heroina v Sloveniji po padcu v zadnjih letih spet počasi povečuje, sicer pa je vključenost tovrstnih odvisnikov v programe zdravljenja razmeroma visoko, je povedal direktor Zavoda za zdravstveno varstvo Koper Milan Krek. Trendi kažejo tudi na vse več odvisnikov od zdravil, staranje populacije odvisnih od drog in povečevanje števila odvisnikov, ki se soočajo s socialnimi problemi.

Krek je izpostavil tudi velik problem sintetičnih drog, ki jih je vse več v Sloveniji in tudi drugod po Evropi in so nepoznane. Izkušnje iz prakse glede novih drog je predstavila Anja Mihevc iz združenja DrogArt. Povedala je, da pojav novih sintetičnih drog zaznavajo od leta 2009, povezan pa je s pomanjkanjem ekstazija.

Nove sintetične droge

Nove sintetične droge so mladim všečne, so cenovno dostopne in imajo podobne učinke kot ekstazi. Uporabljajo jih predvsem mladi, ki preizkušajo droge, in ne toliko izkušeni uživalci drog. Ob tem je Mihevčeva izpostavila previdnost pri ukrepanju, da se mladim uporabnikom ne bi naredilo preveč škode. Problematično je po njenem to, da je sintetičnih drog vsak dan več in da je treba stalno slediti trendom na tem področju.

Lani je bilo zaznanih več kot 70 novih sintetičnih drog, je dejal Krek, ki ob tem pravi, da se morajo terapevti na področju odvisnosti od drog zelo hitro prilagajati. K reševanju problematike pa naj bi v prihodnje poleg pomembnega dela nevladnih organizacij na terenu prispeval tudi novi Nacionalni program na področju drog za obdobje 2013-2020, ki ga je danes v obliki predloga na kratko predstavil Jože Hren z ministrstva za zdravje.

Kot je dejal, bo predlog v sredo, 13. novembra, obravnavala vladna komisija za droge, nato pa Hren upa, da bo predlog pripravljen za obravnavo na vladi in v DZ. Glavni poudarek programa je namenjen celovitemu in uravnoteženemu nadaljnjemu razvoju vseh ukrepov, programov in aktivnosti, ki prispevajo k reševanju problematike prepovedanih drog v Sloveniji.

STA


Najbolj brano