Nova socialna zakonodaja prinaša več sprememb

Z današnjim dnem je začel veljati večji del sprememb socialne zakonodaje, ki jih je državni zbor sprejel 21. novembra. Prejemniki denarne socialne pomoči so upravičeni do novega izračuna pravice do otroškega dodatka, subvencije za vrtec in državne štipendije, ki po novem pripada mladoletnim dijakom.

Prejemniki denarne socialne pomoči so  upravičeni do novega izračuna pravice do otroškega dodatka, subvencije za vrtec in državne štipendije, ki po novem pripada mladoletnim dijakom Foto: STA
Prejemniki denarne socialne pomoči so upravičeni do novega izračuna pravice do otroškega dodatka, subvencije za vrtec in državne štipendije, ki po novem pripada mladoletnim dijakom Foto: STA

LJUBLJANA > Vloge za pravice iz javnih sredstev, oddane decembra, bodo obravnavali že po spremenjeni zakonodaji. A zgolj zaradi zakonskih sprememb decembra ni bilo treba oddajati novih vlog. Mladoletni dijaki so lahko že decembra oddali vlogo za državno štipendijo, pravica pa jim bo priznana s prvim dnem naslednjega meseca po oddaji vloge.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so pri pripravi novel zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in zakona o socialno varstvenih prejemkih sledili cilju, da država priskoči na pomoč najbolj socialno ogroženim skupinam prebivalstva, predvsem enostarševskim in velikim družinam.

Pogrebnina in posmrtnina

Med zakonskimi spremembami, ki zadevajo upoštevanje prihodkov in premoženja, na ministrstvu izpostavljajo upoštevanje bolj realnega gmotnega položaja vlagatelja kot doslej. V dohodek družine se po novem ne šteje celotni otroški dodatek, ugodnejši pa je tudi način upoštevanja dohodka od študentskega dela.

Z novim letom sta stopili v veljavo tudi pravica do izredne denarne socialne pomoči za kritje stroškov pogreba in pravica do enkratne izredne denarne socialne pomoči po smrti družinskega člana. Gre za nekdanjo pogrebnino in nekdanjo posmrtnino, ki nista več pravici iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Do pogrebnine v višini 530 evrov je po novem upravičena samska oseba, ki poskrbi za pogreb in so njeni dohodki nižji od praga tveganja revščine, torej nižji od 606 evrov, ali družina, katere dohodki ne presegajo praga tveganja revščine za družino, ki je 909 evrov.

Posmrtnina je namenjena finančni pomoči svojcem umrlega, ki so upravičeni do denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka, in sicer z enkratnim nakazilom v višini 265,22 evra. Pri odmeri pogrebnine in posmrtnine se med dohodke ne štejejo denarna socialna pomoč, varstveni dodatek in otroški dodatek, nobene od obeh pomoči se tudi ne upošteva pri dedovanju.

Upoštevali bodo precej več kriterijev

Spremembe socialne zakonodaje, ki terjajo zahtevnejše prilagoditve informacijskega sistema, pa se bodo uveljavile s 1. septembrom letos. Novosti se bodo med drugim nanašale na dohodke vlagatelja in njegovih družinskih članov, pri tem pa bodo upoštevali precej več kriterijev kot zdaj.

Centri za socialno bodo tako izdali novo odločbo, če bo npr. nekdo v družini izgubil službo in začel prejemati denarno nadomestilo, če bo namesto plače začel prejemati pokojnino ali če bo s službe za polni delovni čas prešel na službo za krajši delovni čas. Pri vlagateljih bodo upoštevali tekoče dohodke in ne dohodke iz preteklega leta.

Finančne posledice tokratnih spremembe socialne zakonodaje znašajo okoli deset milijonov evrov. Ministrica Anja Kopač Mrak sicer že za letos napoveduje celovito prenovo zakonodaje, ki bo šla v smeri poenostavitve postopkov pri uveljavljanju pravic, kar naj bi razbremenilo tako upravičence kot centre za socialno delo.

STA


Najbolj brano