Šolski sindikat z ministrom o nenadomeščanju zaposlenih

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je zmotila okrožnica ministrstva za izobraževanje, ki ravnateljem priporoča, kako naj znižajo število zaposlenih. Zato v sindikatu pričakujejo sestanek z ministrom Jernejem Pikalom.

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je zmotila okrožnica ministrstva za izobraževanje, ki ravnateljem priporoča, kako naj znižajo število zaposlenih. Zato v sindikatu pričakujejo sestanek z ministrom Jernejem Pikalom. Foto: Tamino Petelinsek
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije je zmotila okrožnica ministrstva za izobraževanje, ki ravnateljem priporoča, kako naj znižajo število zaposlenih. Zato v sindikatu pričakujejo sestanek z ministrom Jernejem Pikalom. Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA > Ob tem dodajajo, da je trditev, da mora priti do enoodstotnega znižanja števila zaposlenih, zavajajoča.

V sindikatu Sviz navajajo, da je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ravnateljem osnovnih šol poslalo okrožnico z navodili, kako doseči cilj enoodstotnega znižanja števila zaposlenih. “V njej ministrstvo priporoča ravnateljem, naj namesto novih zaposlitev obstoječe strokovne delavce obremenijo do 24 pedagoških ur na teden. Gre za zlorabo 124. člena zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki ravnatelju oziroma ravnateljici dopušča povečati tedensko učno obveznost le v primeru, ko pouka ni mogoče organizirati v skladu s predmetnikom,” navajajo v sindikatu.

Selektivno nadomeščanje

Ob tem dodajajo, da so se sindikati z vlado dogovorili, da nadomeščanje javnih uslužbencev, ki se upokojijo ali zapustijo javni sektor, ne bo stoodstotno, ampak se bo del potrebnih zaposlitev nadomestil s prerazporeditvijo dela na obstoječe zaposlene. Selektivno nadomeščanje javnih uslužbencev se skladno s stavkovnim sporazumom izvede tako, da je ob koncu leta v javnem sektorju največ za en odstotek manj zaposlenih kot jih je bilo na začetku leta.

“Ni pa dogovora mogoče razumeti tako, kot v zadnjih dneh zavajajoče tolmačijo nekateri predstavniki vlade in posamezni resorji, češ da so se socialni partnerji dogovorili o splošnem enoodstotnem znižanju števila zaposlenih, in sicer tudi tam, kjer ni bilo prenehanja delovnih razmerij. Če v posameznem zavodu ali službi ni prišlo do prenehanja delovnega razmerja, tudi zmanjševanja števila zaposlenih ne more biti,” navajajo. In dodajajo, da so se z vlado dogovorili za največ enoodstotno znižanje števila zaposlenih, torej je lahko tudi manjše.

Pozna navodila

Ob tem pa sindikat pričakuje, da bodo ravnatelji opozorili na posebnosti, omejene možnosti nenadomeščanja in bistveno prepozno posredovana navodila za možnost kakovostne izvedbe ukrepov.

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport pa so pojasnili, da so za ponedeljek že sklicali posvet o selektivni in restriktivni politiki nadomeščanja javnih uslužbencev v letih 2013 in 2014. Nanj so sicer, kot navajajo, povabili tudi predstavnike Sviza, ki pa naj se ga ne bi udeležili, ker je bil sklican prepozno. Vabilo na sestanek in okrožnico so šole dobile v zadnjih dveh dneh, kar so naknadno potrdili tudi na Svizu.

Državni sekretar na ministrstvu Aljuš Pertinač ob tem pojasnjuje, da so se pripravljeni, tako kot doslej, sestati ločeno tudi s Svizom. Dodaja pa, da na vsebinski ravni pravzaprav sploh še ni nič novega. “Z ravnatelji želimo sploh doreči, kako bomo vodili politiko zaposlovanja vnaprej. V okrožnici pa smo jih seznanili s sporazumom s sindikati in sklepom vlade o zniževanju števila zaposlenih za en odstotek,” pravi Pertinač.

Ob tem izpostavlja, da seveda ne gre za doseganje tega cilja na ravni vsakega zavoda posebej, ampak na ravni resorja. Če bo v neko šolo vpisanih več učencev, je logično, da ne bodo mogli zniževati števila učiteljev, dodaja. V ponedeljek se bodo sicer sestali le z ravnatelji osnovnih šol, kjer je bilo maja zaposlenih 24.357 ljudi. S posvetom so na ministrstvu nekoliko pohiteli zato, da bi lahko šole pravočasno speljale postopke morebitnih novih zaposlitev, kjer so te potrebne.

STA


Najbolj brano