V deseti krog s šestimi imeni

V oktobru smo prepoznali šest osebnosti, ki so si s svojo prizadevnostjo, srčnostjo in zanesenjaštvom prislužile kandidaturo za mesečno zmago v akciji Osebnost Primorske. Komisija, ki jo tvorijo predstavniki Primorskih novic, Radia Koper in Televizije Koper, in ljudstvo bosta do prihodnje sobote presodila, kdo naj bo zmagovalec.

Iva Devetak vodi Medobčinsko društvo prijateljev mladine za Goriško, ki letos obeležuje šest desetletij delovanja. Devetakova je delu z mladimi in za mlade zvesta več kot 30 let. Podpisana je pod številnimi projekti in prireditvami, s katerimi je Društvo izkazovalo svoje humanitarno poslanstvo in skrb za otroke. Bilo je med prvimi, ki je z idejami in dejanji povezovalo otroško iniciativo na obeh straneh meje. 4000 otrok je obiskalo odmeven koncert ob 60-letnici delovanja. Devetakova je pobudnica projekta Igrača.5., s katerim je Nova Gorica dobila igralnico z dobrimi igračami. V kratkem bo zaživela tudi izposoja na dom.

Glasovnice bomo v uredništvu Primorskih novic zbirali do četrtka, 7. novembra, opoldne. Do srede, 6. novembra, opolnoči bomo zbirali tudi glasove na naši avtomatski telefonski številki 090/936-096. Klic iz stacionarnega omrežja stane 0,39 evra (z DDV). Do srede opolnoči lahko glasujete tudi na spletni strani www.primorske.si. Glasujete lahko tudi v živo na Radiu Koper ob 11. uri, s SMS sporočili na številko 031/636-999 in na elektronski naslov: osebnostprimorske@rtvslo.si.

90-letni Franc Jerončič je na domačiji v Melinkih uredil etnografski muzej z bogato zbirko predmetov iz prve in druge svetovne vojne ter kmečkega življenja in zanimivimi rezbarijami iz lesa, ki jih je sam ustvarjal. Medtem ko se je tamkajšnji prostor skozi povojna desetletja vse bolj praznil, se je Jerončič odločil: ostal bom tu, v svojih Melinkih! V njegovem delu je čutiti močno pripadnost ljudem in vasem Kanalskega Kolovrata. Obiskovalcu zna živo pripovedovati o preteklosti, ki ne bo šla v pozabo, saj sta spomine s sinom Zoranom zbrala v knjigi Življenje na Kanalskem Kolovratu.

Dušan Jakomin, slovenski duhovnik iz Škednja, je v šestih desetletjih zaznamoval kulturno, versko in družbeno življenje Slovencev na Tržaškem. Je tudi zborovodja, novinar, pisatelj, publicist, ustanovitelj in direktor škedenjskega etnografskega muzeja. Povezal ni le škedenjske skupnosti, temveč celotno tržaško. Velja za novodobnega čedermaca, z izjemnim posluhom za sočloveka. Občina Trst ga je za 60 let delovanja odlikovala z visokim priznanjem - bronasto plaketo mesta Trst. Tržaški župan ga je ob tem imenoval kar za škedenjskega župana, saj je postal referenčna točka tega mestnega predela.

Športna pot nogometnega reprezentanta Valterja Birse je zgodba o trnovi poti, ki ga je v letu 2013 končno pripeljala tja, kamor sodi: med vrhunske evropske igralce. Ko je poleti nepričakovano podpisal pogodbo za italijanski klub Milan, so ga spremljali dvomljivi pogledi zahtevnih navijačev, toda Šempetrčan je takoj dokazal, iz kakšnega testa je. Birsa se je v novem prvenstvu serije A uveljavil kot eden ključnih mož prve zasedbe sedemkratnega evropskega prvaka. S krilnega položaja se je vrnil na mesto za obema napadalcema ter s svojo igro in zadetki obnorel nogometni svet.

Vladimir Krpan, pred-sednik območne organizacije borcev za vrednote NOB in pater Bogdan Knavs, nekdanji gvardijan samostana na Sveti Gori, sta se dogovorila, da se v tej romarski cerkvi daruje maša za padle partizane, talce, internirance in druge žrtve vojne. Polna svetogorska bazilika in ganjenost mnogih Primorcev, ki so v solzah objemali zaslužne za to prelomno slovesnost, sta dokaz, da je Primorska spet prva. Maša na Sveti Gori je namreč odprla vrata bolj strpnemu, srčnemu in človeškemu pogledu na zgodovino. Zamisel se je Krpanu in Knavsu porodila že ob lanski spominski slovesnosti v parku NOB na Trnovem. Čeprav je Knavs v tem času že zapustil Sv. Goro, sta jo uresničila. ID


Najbolj brano