Nov začetek v moški družbi

Akcija Osebnost Primorske, ki jo skupaj pripravljajo Radio Koper, Primorske novice in Televizija Koper, je pravkar vstopila v svoje okroglo, deseto leto. Pred nami so imena prvih štirih primorskih osebnosti, ki so izstopile iz povprečja. Glas ljudstva in komisije bo do prihodnje sobote določil, čigav korak je bil najdaljši.

Novinar Erik Valenčič iz Ilirske Bistrice je v presunljivi avtorski oddaji nacionalne televizije Koalicija sovraštva s pomočjo sodelavcev temeljito predstavil razraščanje neonacizma in sorodnih sovražnih gibanj v Sloveniji.

Glasovnice bomo v uredništvu Primorskih novic zbirali do četrtka, 6. februarja, opoldne. Do srede, 5. februarja, opolnoči bomo zbirali tudi glasove na naši avtomatski telefonski številki 090/936-096. Klic iz stacionarnega omrežja stane 0,39 evra (z DDV). Do srede opolnoči lahko glasujete tudi na spletni strani www.primorske.si. Glasujete lahko tudi v živo na Radiu Koper ob 11. uri, s SMS sporočili na številko 031/636-999 in na elektronski naslov: osebnostprimorske@rtvslo.si.

V oddaji, ki je plod večletnega preučevanja aktualne in občutljive problematike, je delovanje skrajne desnice in njenih povezav tako s tujino kakor z domačo politiko gledalcu približal zelo pogumno, z navajanjem imen, fotografij, dogodkov, sovražnih izjav in drugega. Pod drobnogled ni postavil samo slovenskega neonacizma, temveč tudi soroden italijanski neofašizem, nasilen zlasti do Primorcev. Valenčič se med drugim sprašuje, kako je mogoče, da se slovenski skrajneži, ki prisegajo na domoljubje, bratijo s tujimi, ki grozijo Slovencem.

Direktor Doma upokojencev Nova Gorica Bojan Stante je nedavno predlagal, da bi kosila, ki jim ostajajo, namenili za ljudi v stiski. Ideja, ki jo je predstavil na mestni občini, se je prijela. Od začetka januarja v domu upokojencev delijo vsak dan po 20, v dijaškem domu pa po 30 kosil. “Te presežke skušamo združiti na dveh lokacijah in jih ponuditi ljudem v stiski. O tem sem razmišljal že nekaj mesecev, zaradi organizacijskih razlogov pa smo začeli najprej pri nas in v dijaškem domu. Vendar je k akciji smiselno pritegniti vse ustanove, ki imajo kuhinje in kjer ostajajo presežki hrane,” pojasnjuje Stante. Bone lahko prosilci dobijo na Rdečem križu, v akcijo pa so se že vključila številna humanitarna društva. “Treba je spet krepiti solidarnost. Na solidarnosti družba stoji ali pade,” poudarja Stante.

Leonu Schillingu je v njegovi krstni sezoni v vlogi prvega moža stroke Odbojkarskega kluba Salonit Anhovo uspelo, kar ni uspelo Leleju Fracascii, Tinetu Sattlerju, Dragutinu Šukerju in Andreju Urnautu, s katerimi je sodeloval kot pomočnik. Kanalce je ta 36-letni Desklan v januarju popeljal do zmage na zaključnem turnirju pokala Slovenije v Mariboru. Po daljši suši je v Salonitove vitrine vrnil lovoriko, ki so jo v Kanalu pogrešali celo desetletje. Uspeh ima toliko večjo težo, ker so ga dosegli z varčnim proračunom ter posledično prenovljeno in pomlajeno ekipo. V njej imajo vidno vlogo nekateri obetavni, doma vzgojeni igralci, s katerimi je Schilling kot trener že osvajal lovorike v mladinskih kategorijah.

Marijan Miklavec je že štiri desetletja predan slikarstvu in Krasu. Od prvega trenutka dalje, ko je ustvaril svojo prvo perorisbo, se vedno znova vrača h kraški motiviki, kar iz njega dela neumornega zapisovalca kraške kulturne dediščine. Nedavno je podelil serijo svojih umetniških stvaritev Kliničnemu centru v Ljubljani. Pred tem je to storil že večkrat skupaj z drugimi kolegi, ki jih je povabil na kolonije, da bi polepšal hodnike bolnišnic in drugih javnih ustanov. S prenovo Ukmarjeve hiše v Sežani, kjer je uredil tudi galerijo, pa je dal zgled in pogum mnogim na Krasu. Svoje znanje še vedno, kljub temu, da letos vstopa v 76. leto, deli v različnih likovnih skupinah, kjer ga vsi nemudoma vzljubijo in opisujejo kot prijaznega in nasmejanega mentorja.


Najbolj brano