Februar za znanost, človečnost in kulturo

Februarski izbor za osebnost Primorske ponuja štiri izjemne posameznike; Alenka Malej nadebudne osnovnošolce navdušuje nad robotiko, Marko Simšič in Srečko Šestan, ki ju predlagamo v paru, predstavljata vse, ki so pomagali prizadetim v žledu in poplavah, Pavle Merku pa je ena najvplivnejših osebnosti kulturnega življenja Slovencev v Italiji.

Kdo bo postal mesečni zmagovalec v akciji, ki jo pripravljamo Radio Koper, Primorske novice in Televizija Koper, bo odločilo glasovanje ljudstva in komisije vseh treh medijev. Njegovo ime bodo razkrili prihodnjo soboto.

Glasovnice bomo v uredništvu Primorskih novic zbirali do četrtka, 6. marca, opoldne. Do srede, 5. marca, opolnoči bomo zbirali tudi glasove na naši avtomatski telefonski številki 090/936-096. Klic iz stacionarnega omrežja stane 0,39 evra (z DDV). Do srede opolnoči lahko glasujete tudi na spletni strani www.primorske.si. Glasujete lahko tudi v živo na Radiu Koper ob 11. uri, s SMS sporočili na številko 031/636-999 in na elektronski naslov: osebnostprimorske@rtvslo.si.

Alenka Malej je mentorica skupine RoboSončki, ki se uspešno udeležuje mednarodnih tekmovanj v robotiki First Lego League. Skupina koprskih osnovnošolcev pod njenim mentorstvom spoznava robotiko, naravoslovje, tehniko in znanost. Z režiserko RTV Slovenija Nino Blažin sta posneli kratki otroški dokumentarni film o uvajanju mladih v znanost in zanj prejeli priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju, ki ga podeljuje Slovenska znanstvena fundacija. Film, v katerem igrajo glavno vlogo desetletni Jan in ekipa RoboSončkov, je bil predvajan na kulturni praznik. Malejeva je aktivna tudi v koprskem Centru eksperimentov, kjer se trudi s sodelavci pri mladih spodbuditi naravoslovne in tehnične dejavnosti.

Marko Simšič je član Prostovoljnega gasilskega društva Planina in predsednik Gasilske zveze Postojna. Pooseblja na stotine prostovoljnih gasilcev in drugih prostovoljcev, ki so v dneh, ko je bila Slovenija okovana v žled, vzniknili povsod tam, kjer so jih potrebovali. Bili so glavni pri reševanju pred poplavami na Baču in na Planinskem polju. Pripravljeni so bili narediti vse: žagali so podrta drevesa, odstranjevali veje, skrbeli za agregate, dostavljali hrano in gorivo, prepeljali bolne do zdravnika, selili živali, polnili vreče s peskom in bili neprecenljiva opora ljudem na prizadetih območjih vse Primorske. Srečko Šestan iz Vrbova pri Ilirski Bistrici je poveljnik državnega štaba Civilne zaščite in najvišji poveljujoči enotam zaščite in reševanja. Državni, regijski in občinski štabi civilne zaščite so vodili reševanje, čiščenje in odpravljanje posledic žleda ter poplav, usklajevali pomoč vojske in tujih enot, ter se skupaj s predstavniki elektrodistribucijskih in cestnih podjetij trudili čim hitreje zagotoviti električno energijo in dostopnost do krajev, ki jih je prizadela naravna katastrofa.

Letošnji Prešernov nagrajenec, akademik dr. Pavle Merku, je slovenski razumnik in umetnik v najžlahtnejšem pomenu besede. Je ena najvplivnejših osebnosti kulturnega življenja Slovencev v Italiji. Poznamo ga kot lingvističnega strokovnjaka, ki je velik del svojega življenja posvetil zapisovanju in preučevanju ljudskega izročila v Beneški Sloveniji in tako poskrbel za ohranjanje pomembne kulturne dediščine Slovencev. Že v 70. letih se uveljavil v lingvističnih krogih kot jezikoslovec, slovenist, etnomuzikolog, etimolog, publicist, kritik. Kot skladatelj je ustvarjal predvsem za komorne in zborovske zasedbe in pri svojem delu združeval glasbo in slovenistiko ter vsakič znova dokazal, da je umetnost univerzalen jezik, ki ne pozna meja.


Najbolj brano