“Župan, vrnimo se v notranjsko regijo!”

Iz postojnske območne gospodarske zbornice pod vodstvom Boštjana Požarja, ki je obenem tudi direktor notranjsko-kraške regionalne razvojne agencije, je v javnost priromal dopis. Bistriškega župana Emila Rojca in občinske svetnike nagovarja, naj občino vrnejo pod okrilje notranjske regionalne razvojne agencije.

 Direktor južnoprimorske RRA Giuliano Nemarnik (prvi z leve) in direktor notranjsko-kraške RRA  Boštjan Požar (drugi z leve) sta lani predstavila bistriškemu občinskemu svetu finančni shemi obeh agencij.  Takrat so se svetniki  odločili za prestop k prvemu. Župan Emil Rojc te odločitve, kot kaže, kljub pozivom gospodarstvenikov ne bo spreminjal. Foto: Lori Ferko
Direktor južnoprimorske RRA Giuliano Nemarnik (prvi z leve) in direktor notranjsko-kraške RRA Boštjan Požar (drugi z leve) sta lani predstavila bistriškemu občinskemu svetu finančni shemi obeh agencij. Takrat so se svetniki odločili za prestop k prvemu. Župan Emil Rojc te odločitve, kot kaže, kljub pozivom gospodarstvenikov ne bo spreminjal. Foto: Lori Ferko

ILIRSKA BISTRICA> Pod pismo so se podpisali direktorji osmih bistriških podjetij. To so: Radoš Gregorčič (Plama-pur), Jože Ceglar (Termoplast Plama), Hektor Šepič (Pur-pla-tex), Egon Bratož (Lesonit), Branko Valenčič (IB7), Goran Petek (Izoterm-Plama), Darko Renko (Plastika Renko) in Danilo Štemberger (TIB Transport) ter predsednik upravnega odbora postojnske območne gospodarske zbornice Janez Rebec.

Skupaj opozarjajo na težke posledice odločitve, ki jo je bistriški občinski sveta sprejel konec lanskega leta. Takrat je sklenil, da bo njihova občina prestopila iz notranjsko-kraške regionalne razvojne agencije (RRA) k južnoprimorski.

Manj denarja za zahodno regijo

Gospodarstveniki opozarjajo, da ilirskobistriška občina na ta način odhaja iz vzhodne v zahodno kohezijsko regijo, ki bo v prihodnje prejela znatno manj evropskega denarja od svoje zahodne sosede. S prestopom k južnoprimorski RRA se bistriška občina odpoveduje evropskemu denarju, so prepričani.

Zato opozarjajo: ”To bo negativno vplivalo na dostop gospodarstva v občini do razvojnega denarja.” Brez evropskega denarja bo bistriško gospodarstvo nekonkurenčno:“Poleg zmanjšanega obsega sredstev in s tem večje konkurence na razpisih bodo projekti gospodarskih subjektov zaradi razvojne razvitosti zahodne kohezijske regije prejemali manj točk pri ocenjevanju.”

Po njihovi oceni pa lahko zaradi manjšega dotoka evropskega denarja pride tudi do zastoja pri urejanju okoljske in cestne infrastrukture, potrebne za zagon in rast podjetij.

“Premislite še enkrat”

Odločitev o prestopu v južno primorsko regijo temelji na zgodovinskih, geografskih, etnografskih in drugih dejstvih, poudarjajo. V razvojnem smislu pa je nerazumna in škodljiva. Njene posledice bodo do leta 2020 občutili vsi v Ilirski Bistrici, so prepričani podpisniki, ki poudarjajo, da je sedaj še čas za preudarno in pragmatično vrnitev pod okrilje notranjsko-kraške RRA.“Predlagamo, da ponovno pretehtate informacije in dejavnike, ki so vplivali na vašo odločitev, da ponovno preverite smiselnost odločitve in o predmetni zadevi ponovno odločate,” bistriški gospodarstveniki nagovarjajo župana Emila Rojca in občinski svet. Na bistriški občini pa včeraj niso odgovorili na vprašanje, ali bo občinski svet ponovno odločal o vrnitvi iz južnoprimorske v notranjsko RRA. LORI FERKO


Najbolj brano