Župan ni ugodil opoziciji, seja znova prekinjena

Kot je bilo pričakovati, je postalo ozračje na četrtkovi seji občinskega sveta napeto, ko so opozicijski svetniki zaprosili za umestitev dodatne točke na dnevni red. Ker jih je bistriški župan zavrnil, je bila seja prekinjena.

Seja občinskega sveta v Ilirski Bistrici je bila v četrtek zaradi spora glede dnevnega reda prekinjena Foto: Lori Ferko
Seja občinskega sveta v Ilirski Bistrici je bila v četrtek zaradi spora glede dnevnega reda prekinjena Foto: Lori Ferko

ILIRSKA BISTRICA > Kot smo že poročali, je župan Emil Rojc v avgustu podal zahtevo o oceni ustavnosti in zakonitosti proračuna za leto 2013. Zmotilo ga je namreč, da so opozicijski svetniki z amandmaji dosegli nekaj sprememb tega občinskega finančnega dokumenta. Ustavno sodišče, ki bo sedaj odločalo, ali je amandmaje mogoče šteti za nezakonite, je bistriškemu občinskemu svetu naložilo, da se o županovih očitkih izjasni do konca novembra.

Še preden se je v četrtek zaradi načrtovane spremembe dnevnega reda seja v Ilirski Bistrici ustavila, je župan Emil Rojc v sklopu nadaljevanja prejšnje seje, ki se je začela v začetku novembra, predstavil osnutek odloka o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter osnutek odloka o tarifnem sistemu za obračun stroškov. Ker občinskim svetnikom o tem ni dovolil razpravljati, ampak jih je preusmeril naravnost na odločanje, so protestno glasovali proti.

Skupina svetnikov, ki zaradi nesklepčnosti občinskega sveta v sredo ni uspela zasedati, je vztrajala o obravnavi odgovora ustavnemu sodišču v četrtek v sklopu redne seje. V prepričanju, da je to neizvedljivo, jim Rojc ni ugodil, saj je kot župan pooblaščen za sklic ter vodenje občinskega sveta, hkrati pa mu kot glavni stranki v postopku ustavne presoje amandmajev v razpravi ni dovoljeno sodelovati. Na predlog, da bi se izločil zgolj iz obravnave sporne točke in začasno vodenje prepustil enemu od podžupanov, Dušanu Grbcu ali Vojku Tomšiču, pa Rojc ni pristal.

Opoziciji pa je župan nato predlagal, da izvedejo izredno sejo po končani redni seji. Toda s tem bi kršili poslovnik občinskega sveta, ki v 17. členu pravi, da morajo biti s sklicem izredne seje seznanjeni vsi člani občinskega sveta, da se je lahko udeležijo. In ker svetniška sestava ni bila popolna, saj so manjkali možje iz županovih koalicijskih vrst - ti torej o sklicu izredne seje ne bi bili obveščeni - so se opozicijskih svetniki z glasovanjem proti pri dnevnem redu uprli in redna seje je bila predčasno prekinjena.

Kot so napovedali v opoziciji, bodo odgovor ustavnemu sodišču poslali v svojem imenu, čeprav bi uradno to moral storiti občinski svet kot najvišji organ odločanja o vseh zadevah v občini.

LORI FERKO


Najbolj brano