Zlato iz dežele sliv

“Pa kaj hodiš s slivovcem v Srbijo, v peto državo na svetu po pridelavi sliv,” je Franca Jelušiča iz Slop pred časom prepričevala žena Sonja. Tudi Franca so obhajale podobne skrbi, vendar je poskusil in se z novosadskega mednarodnega sejma vrnil z zlato medaljo za slivovec in srebrno za brinjevec.

Slive za zlati brkinski slivovec 2008 sta pobirala Franc in Sonja Jelušič
Slive za zlati brkinski slivovec 2008 sta pobirala Franc in Sonja Jelušič 

SLOPE> Predsednik društva pridelovalcev brkinskega slivovca Franc Jelušič iz Slop je na novosadskem mednarodnem kmetijskem sejmu prvič sodeloval lani, takrat kot predstavnik združenja turističnih kmetij Slovenije. “Ko sem se malo razgledal po sejmu, sem ugotovil, da ocenjujejo tudi žgane pijače. In takrat sem se odločil, da letos poskusim s slivovcem in z brinjevcem,” je povedal Jelušič.

Pred časom je tako v glavno mesto Vojvodine odnesel brkinski slivovec letnik 2008 in kraški brinjevec letnik 2009. “Žgane pijače moramo starati, da dozorijo,” pojasnjuje Jelušič in dodaja, da je bila leta 2008 povprečna dobra letina slivovca, prav tako dobra je bila leto kasneje tudi letina brinjevca. “Sveža žganja za taka ocenjevanja ne pridejo v poštev.”

“Čeprav me je žena svarila, da je Srbija peta proizvajalka sliv na svetu in sem tudi sam imel pomisleke, sem ugotovil, da smo Brkinci s svojim slivovcem daleč pred njimi. Smo majhni, ampak delamo zelo kakovostno,” je zatrdil Jelušič. V Srbiji in Vojvodini proizvajajo večinoma dvakrat kuhan slivovec (prepečenica), a Jelušič ocenjuje, da uporabljajo slabo tehnologijo. Napake naj bi se jim dogajale že v fazi fermentacije sadja, potem pa kuhajo v izredno velikih kotlih. “Ampak vselej se je izkazalo, da moraš kakovosten destilat kuhati v majhnih kotlih in zelo počasi.”

O brinjevcu pa Jelušič pravi, da bi prejel zlato medaljo, če bi ga zmešal s kakšnim sadjevcem. “Oni proizvajajo klekovačo, to bi bil nekakšen njihov brinjevec. Izdelujejo pa ga tako, da brinove jagode namakajo v slivovcih ali sadjevcih. Temu pa pri nas pravimo sleparski brinjevec,” je povedal Jelušič.

Mednarodna komisija, sestavljena iz strokovnjakov iz Srbije, Slovenije, Nemčije in Avstrije, je Jelušičeva žganja nagradila med več kot sto vzorci iz Srbije in drugih držav. Po zmagi med slivovci so Jelušiča začeli oblegati srbski dobavitelji žganj. “Največja težava bo, ker nimamo velikih količin, ampak upam, da jim bomo uspeli poslati neke zmerne količine našega slivovca. Predvsem pa me veseli, da smo tudi v mednarodnem prostoru potrdili, da imamo v Brkinih destilat, najvišje mednarodne kakovosti,” pravi Jelušič.

DANIJEL CEK


Najbolj brano