Zdaj si delijo občine, v prihodnje morda država?

V Kraških lekarnah bodo del dobička, ustvarjenega s tržnimi dejavnostmi, razdelili šestim občinam, ki so ustanoviteljice tega javnega zavoda. Pivški svetniki so včeraj potrdili sklep o delitvi 200.000 evrov.

Ana Kobal Foto: Lori Ferko
Ana Kobal Foto: Lori Ferko

PIVKA, POSTOJNA> Svet Kraških lekarn Ilirska Bistrica je ob obravnavi letnega poročila, programa dela in novega finančnega načrta sklenil, da razdeli 200.000 evrov, kar je le del njihovega lanskega dobička. V celoti so namreč pri izvajanju javne službe in pri razvoju lekarniške dejavnosti zaslužili dobrih 364.000 evrov, vendar bodo razliko v višini 164.000 evrov namenili za bolj likvidno poslovanje ob predvidenih ukrepih zdravstvene zavarovalnice.

Predlagana delitev lanskoletnega dobička Javnega zavoda Kraških lekarn Ilirska Bistrica glede na ustanoviteljski delež predvideva, da bo občina Ilirska Bistrica dobila 52.720 evrov, občina Postojna 62.480 evrov, Pivka 15.260 evrov, Divača 6.420 evrov, Sežana 52.560 evrov in Komen 10.560 evrov.

Pivški občinski svet je na včerajšnji seji že dal soglasje k predlagani delitvi presežka denarja, pred časom pa tudi postojnski. Ta se je sicer pred leti odločil za ukinitev javnega zavoda Kraške lekarne. Na Občini Postojna so za likvidacijo navijali zaradi različnih pogledov ustanoviteljev glede nadaljnjega razvoja dejavnosti in posledične nezmožnosti sprejemanja ključnih odločitev, potrebnih za nemoteno delovanje javnega zavoda. Ker se tako rekoč solastniki, svetniki iz preostalih občin ustanoviteljic, niso strinjali z ukinitvijo, so Postojnčani po predlogu občinske uprave pooblastili župana Jerneja Verbiča, da lahko na pristojnem sodišču sproži postopek prisilne likvidacije zavoda.

Kot kaže, pa so občine v vmesnem času našle sožitje pri odločanju o poslovanju in razvoju, ki ga je prineslo tudi imenovanje nove direktorice Ane Kobal. Postojnski sklep o likvidaciji je zdaj zamrznjen. Nemara tudi zato, ker je ministrstvo za zdravje v javno razpravo posredovalo predlog zakona o lekarniški dejavnosti, s katerim bi odgovornost za oblikovanje javne lekarniške mreže z občin prenesli na državo. ''Ta predlog spreminja lastništvo lekarn, ki naj bi bile po novem pod ministrstvom oziroma državne,'' nam je potrdila Kobalova, direktorica javnega zavoda, kjer v letošnjem letu načrtujejo ohranjanje dejavnosti v istem obsegu, z manjšimi obnovami po enotah. Sprva načrtovane lekarniške podružnice v Prestranku pa za zdaj ni (več) na vidiku.

LORI FERKO


Najbolj brano