Zamolčane milijarde dolarjev

V Parku vojaške zgodovine so včeraj odprli razstavo o ameriški vojaški pomoči Jugoslaviji oziroma o neprijetni resnici, ki je skozi leta utonila v pozabo. ”Vse do danes,” je opomnil ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli.

Razstavo Oklep Svobode so včeraj v Parku vojaške zgodovine  simbolično odprli  ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli, obrambni minister Aleš Hojs in pivški župan  Robert Smrdelj Foto: Lori Ferko
Razstavo Oklep Svobode so včeraj v Parku vojaške zgodovine simbolično odprli ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli, obrambni minister Aleš Hojs in pivški župan Robert Smrdelj Foto: Lori Ferko

PIVKA> Naslov Oklep svobode izhaja iz dejstva, da so na razstavi posebej predstavljena oklepna vozila, ki so bila del ameriške vojaške pomoči in so po besedah zgodovinarjev najverjetneje preprečila vdor sovjetskih sil v Jugoslavijo, je ob včerajšnji otvoritvi razstave pojasnil Janko Boštjančič, vodja Parka vojaške zgodovine, kjer se v teh dneh odvija šesti muzejski festival.

Festival vojaške zgodovine v Pivki se nadaljuje jutri ob 19.30 z okroglo mizo o letalih ameriške vojaške pomoči v jugoslovanskem letalstvu ter zaključuje v petek ob 10. uri z mednarodnim simpozijem o utrdbah v 20. stoletju.

Kot pričajo tam postavljeni tanki in sveže posneti kratki film, bi prežeča Sovjetska zveza ob uspešnem preboju čez naše ozemlje imela zagotovljen dostop do Jadranskega morja, s čimer bi ogrozila tako Italijo kot ostalo zahodno Evropo. Zato so Združene države Amerike Jugoslaviji namenile veliko vojaško pomoč v višini 700,000.000 tedanjih dolarjev, ki je “prestrašila” Ruse.

Po besedah slavnostnega govornika, ameriškega veleposlanika Josepha Mussomelija, je ta vojaška pomoč služila interesom obeh držav. Z njihovega vidika je pomagala zoper razširjanje slabega razpoloženja proti Zahodu in Ameriki. “Vsekakor pa je moralo biti pri tem vsaj nekaj hladnega preračunavanja, saj je ohranjanje svobodne Jugoslavije služilo ameriškim interesom, kajti vsaka zmaga za Sovjetsko zvezo je pomenila poraz za nas,” je dejal. Vendar je v nadaljevanju opozoril, da so imeli tudi idealistično željo po pomoči manjši državi, da bi ohranili njeno samostojnosti ter da bi naredili jugoslovanski komunistični režim zmernejši.

Ohranjanje resnice v tem izgubljenem, a danes najdenem zgodovinskem obdobju, je po njegovih besedah občudovanja vredno, pa tudi koristno. “Nič ni zgolj belo ali črno, zgodovina pozna vse odtenke, kljub temu, da je vedno lažje zgodovino gledati iz poenostavljenega stališča in misliti, da smo mi ravnali prav in naši nasprotniki narobe. Vendar je takšen pogled popolnoma nezrel. In tisti, ki vztrajajo s takšnim pogledom, tako na levici kot na desnici, niso nič boljši od tistih, ki poskušajo zanikati zgodovino v celoti,” je še opomnil veleposlanik. LF


Najbolj brano