Zahtevajo odstop Kidričeve

Civilna iniciativa za samostojni Notranjski muzej zahteva, da vodstvo Občine Postojna odpokliče direktorico javnega zavoda Znanje Brigito Kidrič, ker so ji zaradi plagiata diplomske naloge odvzeli naziv univerzitetne diplomirane organizatorke.

Člani Civilne iniciative za samostojni Notranjski muzej iz Postojne se pod izjavo za javnost, v kateri občinsko upravo  in medije opozarjajo na plagiatorstvo diplomske naloge direktorice zavoda Znanje, pod katerega spada tudi Notranjski muzej, niso Foto: Stana Zavadlav
Člani Civilne iniciative za samostojni Notranjski muzej iz Postojne se pod izjavo za javnost, v kateri občinsko upravo in medije opozarjajo na plagiatorstvo diplomske naloge direktorice zavoda Znanje, pod katerega spada tudi Notranjski muzej, niso Foto: Stana Zavadlav

POSTOJNA > Brigiti Kidrič je namreč zaradi plagiata diplomske naloge pred dnevi fakulteta za organizacijske vede mariborske univerze, s sklepom prodekanje za izobraževalno dejavnost Eve Jereb, odvzela naziv univerzitetne diplomirane organizatorke.

Kidričeva je, tako ugotavljajo na fakulteti, po izrednem študiju organizacije dela skoraj v celoti, po principu kopiraj-prilepi, sestavila nalogo iz gradiv kadrovske službe Vlade RS o letnem pogovoru s sodelavcem in vodenju letnega pogovora s sodelavcem. Vira ni navedla niti v besedilu niti v literaturi, še dodajajo na fakulteti.

Sklep senata še ni pravnomočen. Včeraj je bila za nas Kidričeva nedosegljiva, je pa že pred časom napovedala, da bo izkoristila možnost pritožbe.

Civilna iniciativa zahteva odpoklic

Kot smo že poročali, je Kidričeva po prvotni izobrazbi višja upravna delavka, ki se je z mesta tajnice na Stanovanjskem skladu Občine Postojna zavihtela na direktorski položaj občinske uprave. Diplomirala je leta 2008, zgolj en dan pred ponovnim imenovanjem za direktorico uprave.

Dve leti pozneje je bila postavljena za direktorico novo ustanovljenega zavoda Znanje, čeprav so že takrat člani Civilne iniciative (CI) za samostojni Notranjski muzej, med katerimi je tudi scenarist in režiser Jadran Strle, ki nam je poslal izjavo za javnost, opozarjali, da nima strokovne izobrazbe za vodenje muzeja.

“Sedaj se je izkazalo, da je šlo celo za goljufijo direktorice, ki je s prevaro prišla do izobrazbe. Plagiat je kaznivo dejanje in zahtevamo, da se ga kot takšnega tudi obravnava. Zahtevamo, da se direktorico kazensko preganja po veljavni zakonodaji v Sloveniji,” so člani Civilne iniciative poudarili v izjavi za javnost, pod katero pa se niso podpisali z imeni in priimki.

V izjavi CI od župana Jerneja Verbiča zahteva odpoklic Kidričeve, ki je, kakor razberemo iz javno dostopnih podatkov na Ajpesu in E-upravi, prejemala 3260 evrov (bruto) plače na mesec.

Muzej prvič dobil evropski denar

“Zahtevamo tudi, da občinski svet začne pravne postopke zato, da Notranjski muzej ponovno postane samostojni zavod, ki ga večinsko financira ministrstvo za kulturo in vodi strokovno usposobljena oseba z verodostojno diplomo,” so še ostri v CI. Prepričani so, da je muzej kot žarišče kulturnega dogajanja, povezanega z zgodovinskim spominom pokrajine, pod vodstvom Kidričeve s pripojitvijo k zavodu Znanje ugasnil: “Iz pepela se je zasvetila le kakšna kratkotrajna iskrica. Škoda za zgodovinski spomin nastaja iz dneva v dan, na kar smo opozarjali. Tudi finančno poslovanje muzeja znotraj Znanja ni pregledno.”

Na občini jim, tako so za PN iz postojnske občinske uprave povedali včeraj, odgovarjajo, da do pravnomočnosti sklepa univerze odvzema strokovnega naziva Kidričevi ne morejo komentirati. Glede delovanja Notranjskega muzeja pa posnjujejo, da od pripojitve k zavodu Znanje posluje pozitivno. “Prvič v zgodovini muzeja se je zgodilo, da je znotraj Jadranskega čezmejnega programa iz evropskih in nacionalnih javnih skladov pridobil 745.294 evrov nepovratnega denarja. Uspešnost delovanja Notranjskega muzeja je torej več kot očitna,” je pojasnil Milan Štulc iz službe za stike z javnostjo.

LORI FERKO


Najbolj brano