Za zatočišče vsak mesec prosi v povprečju 14 žensk

Regijska varna hiša Kras, v katero se lahko zatečejo žrtve družinskega nasilja, je prve uporabnike sprejela na začetku leta, danes pa jo bodo tudi uradno odprli. Lokacija varne hiše mora ostati varovan podatek, zato bodo odprtje pripravili v Botaničnem vrtu v Sežani.

 Ženske in njihovi otroci, ki so žrtve družinskega nasilja, se lahko zatečejo v Regijsko varno hišo Kras. Fotografija je simbolična.
Ženske in njihovi otroci, ki so žrtve družinskega nasilja, se lahko zatečejo v Regijsko varno hišo Kras. Fotografija je simbolična. 

SEŽANA> Gre za socialno ustanovo, ki pod svojo streho sprejema ženske in njihove otroke, ki so žrtve družinskega nasilja. To je prva varna hiša na Primorskem - na neznani lokaciji na Krasu. Poleg socialnih centrov in ministrstva za delo, družino in socialne zadeve jo je ustanovilo enajst primorskih občin.

Zatočišče za leto dni

“Ženska, ki se odloči, da se bo umaknila iz okolja, kjer doživlja nasilje, se lahko najprej zateče v krizni center, tam ima možnost bivati do tri tedne brezplačno, varna hiša pa zatočišče in psihološko-socialno podporo nudi za obdobje do enega leta,” je pojasnila direktorica centra za socialno delo (CSD) v Sežani Nevenka Doles. Prav sežanski CSD je skupaj z lokalnimi skupnostmi, ministrstvom in regijsko koordinatorico za področje nasilja zasnoval program za varno hišo na Krasu, poudarja Dolesova. Njegova uresničitev se je sicer nekoliko zavlekla, “vendar so sodelujoče občine odigrale pomembno vlogo, saj so z denarjem omogočile najem nepremičnine za dve leti, plačilo obratovalnih stroškov, opremili pa smo jo z donatorskim denarjem”. Denar za plače treh zaposlenih zagotavlja ministrstvo.

“Odkar deluje Regijska varna hiša Kras, je za bivanje in psihološko pomoč pri nas prosilo v povprečju po 14 žensk na mesec, večje povpraševanje je bilo v januarju in med poletnimi meseci, tudi po 17 žensk,” pravi vodja varne hiše Nataša Prelesnik Korošic. Za zdaj, ko še niso opremili vseh sedmih sob, je na voljo sedem ležišč za ženske in 13 za njihove otroke. Trenutno so zasedene štiri sobe, nekaj žensk se je namreč iz hiše odselilo hitreje, kot so pričakovali. Tega so veseli, saj pomeni, da so jim uspešno pomagali pri vključevanju nazaj v poklicno in družbeno-socialno mrežo.

Nudijo jim strokovno pomoč

Za bivanje v hiši, ki je varovana z zunanjimi kamerami in jo redno zaklepajo, je treba plačati, dnevni, kuhinjski in sanitarni prostori so skupni, uporabnice so izven delovnega časa zaposlenih v hiši povsem samostojne, vendar imajo na voljo naprave za klic v sili. Nudijo jim tudi strokovno podporo, bodisi v delavnicah bodisi individualno. Ženska, ki pa potrebuje pomoč, da se odtrga od okolja, kjer je nasilje, lahko poišče stik z njimi na telefonski številki 070/754-530, če se že prej ni obrnila na krizni center ali na center za socialno delo.

Varno hišo so omogočile občine Sežana, Postojna, Pivka, Cerknica, Hrpelje-Kozina, Ilirska Bistrica, Komen, Miren-Kostanjevica, Koper, Izola in Piran. V hišo sprejmejo tudi ženske iz drugih slovenskih regij, ravno tako jih drugam razporedijo, če je v hiši na Krasu premalo prostora. LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano