“Za nas je to kot Hirošima in Nagasaki”

“Hirošima, Nagasaki ... zdaj pa Kraški zidar. Njegov stečaj je za nas kot Hirošima,” je včeraj skorajšnji začetek stečaja sežanskega gradbinca opisal član stavkovnega odbora Martin Bizjak. S stečajem Kraškega zidarja bomo v državi izgubili še zadnje večje gradbeno podjetje. Brez službe bo ostalo približno 300 zaposlenih.

Delavci Kraškega zidarja si želijo čimprejšnje odločitve o stečaju
Delavci Kraškega zidarja si želijo čimprejšnje odločitve o stečaju 

SEŽANA> Pogovori z bankami upnicami so padli v vodo, zato je vodstvo Kraškega zidarja v petek vložilo predlog za umik postopka prisilne poravnave. To pomeni, da bo sodišče zdaj odločalo o začetku stečajnega postopka. “Kljub sodnim počitnicam naj sodniki čimprej odločijo; agonija delavcev traja že predolgo,” pravi Damjan Volf, izvršni sekretar KS 90. Po neuradnih informacijah naj bi sodišče o tem odločalo že danes.

Po novo službo tudi v tujino

Tega si čimprej želi tudi približno 300 delavcev. Včeraj so stavkali, dokler vodstvo stavkovnemu odboru ni pokazalo dokumentov o predlogu za stečaj. Stavko so zamrznili do 20. avgusta, ko naj bi bila znana odločitev sodišča o začetku stečaja. Dotlej bodo na delo čakali doma, a razplet bo v vsakem primeru boleč. “Nekateri so že odšli, drugi so, čakajoč na uvedbo stečaja, iskali službe - od Kopra do Nove Gorice in Ljubljane. Tudi v Italiji, a je tam prav tako kriza,” pravi Martin Bizjak. Morda bodo delavci sežanskega gradbinca dobili delo pri kakšnem od manjših gradbincev, kjer bi lahko nadomestili nekvalificirane delavce. Nekaj jih bo najbrž za kratek čas, v katerem bi dokončali nekatere posle, zaposlil tudi bodoči stečajni upravitelj.

“Generacije so zaslužne, da smo postali nekaj, zdaj pa bo v nekaj letih vse šlo v maloro. Res me zanima, komu je v interesu, da likvidiramo še zadnje večje gradbeno podjetje v državi,” se je v družbi sodelavcev včeraj pridušal eden od delavcev.

Odpravnin ne bo

Po nekaterih ocenah podjetje dolguje delavcem približno 2,5 milijona evrov; gre predvsem za razliko do štirih polnih plač, junijsko plačo in nekatera druga izplačila. “Odpravnin ne bo, ker je prisilna poravnava padla v vodo. Terjatve bomo prijavili v stečajno maso; koliko bomo dobili in kdaj, pa zdaj nihče ne more vedeti,” grenko ugotavlja Bizjak.

SONJA RIBOLICA,

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano