ZDA so Jugoslaviji namenile precejšnjo vojaško pomoč

V Parku vojaške zgodovine Pivka bo od danes do petka šesti Festival vojaške zgodovine, ki bo letos v znamenju odprtja posebne razstave, namenjene ameriški vojaški pomoči Jugoslaviji v 50. letih prejšnjega stoletja. Vrhunec z osrednjo slovesnostjo bo v nedeljo, dogajanje pa bodo obogatili številni ostali dogodki.

Tank M47 Patton  Foto: Wikipedia
Tank M47 Patton  Foto: Wikipedia

PIVKA> Slovesno odprtje razstave bo v nedeljo ob 15. uri, ko bodo Park vojaške zgodovine obiskali tudi minister za obrambo Aleš Hojs, veleposlanik ZDA v Sloveniji Joseph Mussomeli in drugi visoki gosti. Pomembna popestritev nedeljskega dogodka bo predstavitev ameriške vojaške tehnike iz druge svetovne vojne, ki jo bo izvedlo kulturno zgodovinsko društvo Triglav iz Ljubljane. V Parku vojaške zgodovine bodo že danes postavili ameriški vojaški tabor in obiskovalcem predstavili življenje, opremo, vozila in orožje ameriških vojakov v drugi svetovni vojni.

Pričevanja pilotov

ZDA so leta 1948 Jugoslaviji namenile izjemno veliko vojaško pomoč, s katero so želele zavarovati Jugoslavijo pred vojaškim posegom z vzhoda ter posredno zavarovati Italijo in sredozemski prostor. Vojaška pomoč je bila nepredstavljivo velika. Med vsem drugim orožjem velja izpostaviti 599 tankov, 319 takrat najsodobnejših tankov M47 Patton, 399 lovcev na tanke, 10.000 tovornjakov in več kot 400 letal. Velika donacija je omogočila preoborožitev Jugoslovanske armade, zlasti sodobna, reaktivna letalska flota pa naj bi odvrnila Stalina od vojaške intervencije v Jugoslaviji.

Oklepna vozila iz ameriške vojaške pomoči sodijo med najdragocenejše eksponate Parka vojaške zgodovine. “V Parku smo se zato odločili pripraviti razstavo o tej nepoznani in desetletja zamolčani temi. Donacija orožja, prejeta od kapitalistične velesile, je pri jugoslovanskem političnem vodstvu zbujala nekakšno nelagodje in nikoli ni bila obešena na velik zvon,” so zapisali v povabilu na festival v Parku vojaške zgodovine.

Na razstavo se navezuje tudi okrogla miza, ki bo potekala v torek, z naslovom Letala ameriške vojaške pomoči v jugoslovanskem letalstvu, ki jo pripravljajo skupaj z založbo Defensor. Na njej bodo sodelovali tudi slovenski piloti, ki so leteli z letali ameriške vojaške pomoči in so zato dragocene priče tistega obdobja.

Veliki obrambni sistemi

Festival se bo zaključil z mednarodnim simpozijem o utrdbah v 20. stoletju, ki ga pripravljajo z Vojaškim muzejem Slovenske vojske, Vojaško-zgodovinskim inštitutom ter muzejem Madžarske vojske iz Budimpešte. “Čas med obema vojnama je bil v Evropi čas gradnje velikih obrambnih sistemov. Sledi teh aktivnosti najdemo tudi v Sloveniji, posebej bogate tudi tukaj na našem območju. S simpozijem bi radi to dediščino našega območja umestili v nek širši okvir in obelodanili neka nova spoznanja,” so še zapisali v Parku vojaške zgodovine.

Organizatorji se s tradicionalno prireditvijo trudijo ohranjati in predstavljati bogato zgodovinsko in vojaško dediščino okolja ter obiskovalce seznanjati s pomenom zgodovinskih dogodkov in obdobij. Festival vojaške zgodovine je osrednji dogodek leta v Parku, glavni turistični dogodek v občini Pivka, obenem pa največji vojaško-zgodovinski in ponazoritveni dogodek v državi.

STA


Najbolj brano