Z novo tehnologijo nad zmuzljive fekalije

V Postojni bodo kmalu začeli popravljati čistilno napravo. Naložbo, ocenjeno na 2,83 milijona evrov, sofinancirata država in evropski kohezijski sklad.

Pogodbo za prenovo postojnske čistilne naprave so podpisali (na fotografiji z leve) direktor podjetja Purgator Borut Batista, župan Jernej Verbič in direktor Projekta  Vladimir Durcik Foto: Arhiv Občine Postojna
Pogodbo za prenovo postojnske čistilne naprave so podpisali (na fotografiji z leve) direktor podjetja Purgator Borut Batista, župan Jernej Verbič in direktor Projekta Vladimir Durcik Foto: Arhiv Občine Postojna

POSTOJNA>“Predvsem sem zadovoljen, da smo spet dobili delo doma. Imamo veliko izkušenj z izvajanjem takšnih projektov, zato zagotavljam, da bodo dela izvedena pravočasno, kakovostno in v skladu s pričakovanji,” je bil Borut Batista, direktor postojnskega podjetja Purgator, zadovoljen ob podpisu pogodbe za prenovo in nadgradnjo postojnske čistilne naprave. Nadzor nad deli bo opravljala novogoriška družba Projekt.

Župan Jernej Verbič je tokratni podpis pogodbe označil kot velik mejnik za občino. Čistilna naprava je namreč že vrsto let preobremenjena in zato deluje površno. Z zamenjavo vseh glavnih tehnoloških elementov bodo čiščenje posodobili. V ta namen bodo porušili bazene za čiščenje in silose blata, ohranili pa obstoječo upravno stavbo z laboratorijem in dehidracijo blata.

Prenovljena naprava bo imela poleg običajnega mehanskega in biološkega čiščenja še tretjo in četrto stopnjo čiščenja odpadnih voda. Na ta način bo odstranjevala tudi nitrate in fosfor, na četrti stopnji pa bo s pomočjo ultravijoličnega valovanja dezinfektorja onesposobila še tiste škodljive mikroorganizme, ki bi se sicer uspeli prebiti v iztok.

Ko bodo dela končana, naj bi čistilna naprava iz odpadne vode očistila do 98 odstotkov organskih hranil, kar bo pozitivno vplivalo na potok Stržen ter reke Pivko, Unico in Ljubljanico.

Naložba bo vredna 2,83 milijona evrov, vendar bo kar 77 odstotkov denarja zagotovil evropski kohezijski sklad, dodatnih 15 odstotkov bo prispevala država.

Prva priprava na ta projekt se je sicer začela že pred šestimi leti, vendar ga je tedanje ministrstvo za okolje in prostor odobrilo šele konec leta 2011. Na postojnski občini so še potarnali, da so veliko časa izgubili tudi s postopkom javnega naročanja za izbiro izvajalca del, saj se je ta vlekel več kot leto dni.

“Pričakujem, da bodo dela opravljena pravočasno in kakovostno. V sposobnost izvajalca ne dvomim, upoštevati pa morate, da so pri nas vremenske razmere muhaste in jih je potrebno vzeti v zakup,” je na morebitno zamudo že zdaj opozoril župan Verbič, saj je zaključek gradnje načrtovan že za prihodnjo jesen. LORI FERKO


Najbolj brano