Z novim direktorjem boljši odnosi tudi z domačini v parku

Svet javnega zavoda Park Škocjanske jame je včeraj brez večjih pripomb sprejel letni program dela zavoda in finančni načrt. Ker ga mora potrditi še vlada (verjetno se bo to zgodilo do konca aprila), bo moral Park dotlej poslovati po dvanajstinah. Park letno upravlja s 3,1 milijona evrov, od tega mu resorno ministrstvo sofinancira 335.000 evrov, ostalo zaslužijo z vstopninami in prek projektov.

Člani sveta javnega zavoda Park Škocjanske jame, ki letno upravlja s skoraj 3,2 milijona evrov in gosti 100.000 obiskovalcev, so včeraj potrdili letni plan dela in finančni načrt Foto: Lea Kalc Furlanič
Člani sveta javnega zavoda Park Škocjanske jame, ki letno upravlja s skoraj 3,2 milijona evrov in gosti 100.000 obiskovalcev, so včeraj potrdili letni plan dela in finančni načrt Foto: Lea Kalc Furlanič

MATAVUN > “Letni program dela je uprava Parka Škocjanske jame resda pripravljala nekoliko dlje, saj je novi vršilec dolžnosti direktorja šele konec leta nastopil funkcijo, vendar pa so za pripravo uporabili novo metodologijo, ki omogoča bolj pregledno in povezano vsebino, tako po postavkah kot po ciljih dela,“ je včeraj povedala predsednica sveta Parka Marjutka Hafner.

Jernej Drofenik z ministrstva za kmetijstvo in okolje, ki je odgovorno za Park, je izpostavil, da so v letošnjem programu in finančnem načrtu primerno razdelani materialni stroški, investicijska sredstva in stroški dela. “Tako imamo veliko boljši pregled porabe denarja, “ je dejal.

Od države manj kot lani

Število redno zaposlenih v parku ostaja enako: 26. Med sezono se število poveča na 29 konec pomladi, 40 poleti in 37 jeseni, pri čemer Ščuka načrtuje aktivnosti, ki bodo sezono podaljšale. Zaradi povečanega obiska pa bodo že konec aprila začasno zaposlili tri delavce.

Ker je ministrstvo Škocjanskim jamam dodelilo 211.000 evrov manj kot lani in manj, kot predvidevata program varstva in razvoja in državni proračun, smo Hafnerjevo vprašali, ali je to zaradi nepravilnosti pri poslovanju Parka, ki jih je jeseni ugotovilo ministrstvo. “Ne, nikakor, pozabimo že na to zgodbo in delajmo naprej,” je rekla predsednica.

Kljub temu so se včeraj na seji pogovarjali tudi o lanskih nepravilnostih. Božo Krivokapič, predstavnik domačinov, je želel vedeti, koliko denarja bodo morali zaposleni, ki jim je vodstvo parka obračunalo previsoke plače, vračati. Kot je pojasnil v. d. direktorja Stojan Ščuka, se s sindikati še dogovarjajo, ali bodo zaposleni denar vračali osem mesecev ali pet let. O sankcijah in odgovornosti pred novinarji niso govorili.

Ker je bilo lani kar nekaj nepravilnosti ugotovljenih pri javnih naročilih, bodo pripravili pravilnik o javnem naročanju, direktor pa je v program za letos vnesel še eno revizijo. Za pripravo statuta in drugih aktov Parka pa bodo pooblastili zunanjega pravnika.

22.000 evrov za odkup zemljišč

Manjšemu deležu denarja iz ministrstva navkljub naj bi izpeljali vse zastavljene naloge, saj jim je od lani ostalo 260.000 evrov. Vendar pa v programu za leto 2014 niso predvideli, da bi jim ostalo kaj denarja. Zato se bodo morali v tem in prihodnjem letu odpovedati nekaterim investicijam. Za odkup zasebnih zemljišč v Parku so zagotovili 22.000 evrov, za odkup bodo pripravili prednostno listo.

Nekaj pomislekov je sprožilo tudi urejanje trga v Škocjanu, ki naj bi ga v večini financirala Občina Divača, Park bi dodal 32.000 evrov, vendar pogajanja še tečejo. Prav tako glede gradnje nove mrliške vežice v Škocjanu. Veliki naložbi bosta še posodobitev infrastrukture za obiskovanje jame ter za varno in doživeto obiskovanje jame, od tega načrtujejo 630.000 evrov za osvetlitev in ureditev dotrajanih odsekov v jami; 880.000 evrov pa za celovito preureditev vstopnega informacijskega centra.

Domačinom več?

Krivokapič je izpostavil še 30.000 evrov letno, namenjenih domačinom treh vasi v Parku, ki jim zavarovano območje omejuje življenje. Vsota se mu zdi nesorazmerna. “Zakaj boste, denimo, porabili veliko denarja za nakup novih prenosnih računalnikov; za domačine, ki si moramo sanirati greznice, energetsko sanirati hiše in za razvoj pa ga zmanjka? Saj nismo tu v Parku zato, da bi na računalnike pisali romane, ampak smo tu, da bi varovali naravo,” je dejal Krivokapič.

Ščuka je obljubil, da bo to problematiko postopoma rešil, Hafnerjeva pa je predlagala, da bi z rebalansom zagotovili denar za potrebe domačinov, vendar prednostno po projektih.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano