Z načrtom bi “spontano” naselje postalo urejeno

Lastniki počitniških hišic, ki obkrožajo veliko gozdno jaso na Sviščakih, so se v soboto zbrali v tamkajšnjem planinskem domu. Soglasno so se zavzeli za čimprejšnji sprejem Občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN), ki jim bo služil kot pravna podlaga za parcelacijo zemljišč.

Lastniki počitniških hiš so oblikovali šestčlanski iniciativni odbor, ki bo odslej zastopal njihove interese, med drugim tudi glede občinskega podrobnega prostorskega načrta za turistično naselje na Sviščakih Foto: Lori Ferko
Lastniki počitniških hiš so oblikovali šestčlanski iniciativni odbor, ki bo odslej zastopal njihove interese, med drugim tudi glede občinskega podrobnega prostorskega načrta za turistično naselje na Sviščakih Foto: Lori Ferko

SVIŠČAKI > Sviščaki so velika gozdna jasa v snežniških gozdovih, zaradi svoje lege in dobrih cestnih povezav pa najpomembnejše izhodišče za pohodniške izlete na 1796 metrov visok Snežnik.

Naselje je zraslo “spontano”

Na njej so si pred skoraj pol stoletja spontano, brez ureditvenih aktov in druge potrebne dokumentacije, svoje počitniško naselje začeli urejati prvi vikendaši. Njihove lesene hiše - med njimi so sicer tudi pravcata poslopja - za katere pravijo, da imajo gradbena dovoljenja, so z leti rasle kot gobe po dežju. Danes jih je tako mogoče našteti že približno sto.

Silvo Žnidaršič je kot pobudnik golf turnirja na Sviščakih v pogovoru za PN izrazil nezadovoljstvo, ker smo lani v našem časniku razkrili, da so dogodek pripravili brez uradnih soglasij lastnikov zemljišč, med njimi občine, upravne enote, zavoda za gozdove in zavoda za varstvo narave. Letos so v avgustovskih dneh golf turnir znova pripravili, vendar so tokrat po Žnidaršičevih zagotovilih žogice udrihali po vseh pravilih. Javno prireditev s športno vsebino so prijavili na ilirskobistriški upravni enoti, kjer so morali za pridobitev dovoljenja predložiti vsa potrebna soglasja, je povedal Žnidaršič.

Obstoječe območje pa urbanistično in arhitekturno ostaja neurejeno. Ustrezen ureditveni načrt iščejo že več desetletij, tako rekoč zadnje upanje za lastniško ureditev zemljišč pa predstavlja OPPN za turistično središče Sviščaki, za katerega je sklep o začetku priprave Občina Ilirska Bistrica objavila spomladi.

Zaradi predhodnih propadlih poskusov za ureditev, ki bi omogočila prostorske pogoje za zazidalno načrtovanje, so se v soboto sestali vikendaši. Odločili so se, da se bodo z ustanovitvijo neformalnega iniciativnega odbora na bistriški občini zavzeli za pospešitev sprejema OPPN, s katerim je predvidena parcelacija zemljišč.

Iz najemnikov bi postali lastniki

Ker imajo sedaj parcele v tako imenovanem 99-letnem zakupu - število zakupnih let je pri posameznikih sicer različno - želijo lastniški status urediti z odkupom zemljišč. Podredno pa bi pristali tudi na možnost ponovnega podaljšanja najema, za katerega zdaj občini letno plačujejo 127 evrov.

“Po današnji sestavi odbora se bomo srečali z vodstvom občine, podali svoje pripombe in prosili za aktivno sodelovanje pri pripravi prostorskega načrta,” nam je povedal Silvo Žnidaršič, ki je bil skupaj z Ivanko Mikuletič, Pavletom Dolencem, Valterjem Ogrizkom, Danilom Štembergarjem in Sašem Ternovcem izbran za zastopanje interesov vseh počitnikarjev.

S hotelom bi dobili infrastrukturo

“Občina mora imeti svoj program za razvoj turizma in Sviščaki so idealna točka za zmeren turizem, ki ne bi bil obremenjujoč za to okolje. Glede na to, da prostorski načrt predvideva gradnjo hotelskega kompleksa, temu ne nasprotujemo, v kolikor bo šlo za objekt s primernim številom prenočišč. Tu je veliko povpraševanje in umestitev v prostor ne bo problematična, kolikor ne gre za neko megalomansko stvar ali zmazek arhitektov. Ne nazadnje bi nam to tudi prineslo vso manjkajočo javno infrastrukturo,” je ocenil Žnidaršič.

Kot so namreč s sklepom o začetku priprave OPPN napovedali na ilirskobistriški občini, bi na površinah za turizem med osrednjo jaso in smučiščem postavili hotel, bungalove in druge objekte za tovrstno ponudbo in nastanitev. S tem bi se Sviščaki razvili v popolno turistično športno-rekreacijsko območje za vse goste, za katere bi uredili primeren cestni dostop do naselja z lovskimi, gozdnimi, kolesarskimi in tekaškimi potmi, uredili parkirišče in uvedli nova športna igrišča na prostem za igre z žogo, za kopališče, sankališče in začasno drsališče.

Redarje in policijo prosijo za pomoč

Sicer pa bodo v novem iniciativnem odboru na občini zaprosili še za asfaltiranje 500 metrov ceste od križišča do Malih Sviščakov in reden odvoz komunalnih odpadkov. Radi pa bi tudi vzpostavili več javnega reda s pogostejšim izvajanjem nadzora občinskih redarjev nad obiskovalci, ki svojih psov nimajo na povodcih, niti ne pobirajo pasjih iztrebkov. Zavzeli pa se bodo tudi za policijski nadzor glede spoštovanja javnega reda in miru, ki ne dovoljuje hrupa med 22. in 6. uro.

LORI FERKO


Najbolj brano