Vse manj klasičnih pokopov

Na zgornjem delu pokopališča ob cerkvi sv. Petra v Trnovem zaključujejo urejanje novega platoja za žarna grobišča. Dela bodo končana konec tega meseca, nova grobišča pa bodo na voljo v maju. V prihodnje pa bo možno v zidu urediti še 243 grobnih polj, kar naj bi zadostovalo za deset let.

Na novem prostoru za žarne pokope na bistriškem pokopališču bo na voljo 78 grobnih polj
Na novem prostoru za žarne pokope na bistriškem pokopališču bo na voljo 78 grobnih polj 

ILIRSKA BISTRICA > Širitev pokopališča z žarnimi polji je bila nujna, saj za pokop žar ni bilo na voljo niti enega novega mesta več. Novi plato je nadaljevanje že obstoječega, manjšega žarnega grobišča, na njem pa bo na voljo 78 žarnih polj.

Kot nam je povedal Igor Batista, tehnični direktor javnega podjetja Komunala, ki upravlja s pokopališčem, so pripravili vse potrebno za dograditev in ureditev novih 234 grobnih polj. Za dela so pridobili iz proračuna bistriške občine 101.000 evrov, Komunala pa je iz lastnih sredstev dodala še 18.500 evrov za ureditev odvodnjavanja, namestitev zaščitne mreže, ureditev dostopa in parkirišča nad novim platojem.

Na bistriškem pokopališču je bilo predlani 39 klasičnih in 25 žarnih pokopov, lani pa 18 klasičnih in 52 žarnih pokopov.

Na bistriškem pokopališču, ki je daleč največje med kar trinajstimi v občini, opravijo letno skoraj polovico vseh pokopov. Ravno zato se pojavlja vprašanje, kaj bo čez nekaj let, ko bo napolnjen še zadnji del pokopališča za klasične pokope. Tu je na voljo še približno 40 grobnih polj, ki bodo v najboljšem primeru zadostovala za največ pet let. Načrte za širitev pokopališča z novo mrliško vežico pod sedanjim je občinski svet sprejel že pred leti, vendar se je potem vse ustavilo.

Kot nam je povedal Batista, se v zadnjih letih skoraj na vseh pokopališčih v občini povečuje število žarnih pokopov in zmanjšuje število klasičnih. Na bistriškem pokopališču je bilo tako predlani 39 klasičnih in 25 žarnih pokopov, lani pa le še 18 klasičnih in kar 52 žarnih pokopov.

Nekoliko drugačno je razmerje na vseh pokopališčih v občini, kjer so v letu 2013 pokopali 146 ljudi. Od tega je bilo 53 klasičnih in 93 žarnih pokopov. Sorazmerno največ klasičnih pogrebov je bilo v Jelšanah, kar pa je posledica dejstva, da tam pokopavajo pokojne iz sedmih čezmejnih hrvaških vasi, kjer prevladujejo ustaljene pogrebne navade.

Za razliko od pokopališč v velikih mestih, kjer veliko grobov brez potomcev oddajo novim najemnikom, je na Bistriškem takšnih primerov malo, poudarja Batista. Mogoče k temu doprinese tudi letna najemnina, ki za enojni in žarni grob znaša 23 evrov, za dvojni pa 36 evrov.

Dejstvo je tudi, da žare polagajo v obstoječe klasične grobove, zato bo število novih prostorov za žare zadostovalo za več let.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano