Vsak bere na svoj način

Kosovelova knjižnica in ducat bralcev te dni že tretje leto spoznavajo literaturo v okviru Magajnove bralne značke, namenjene ljudem s posebnimi potrebami.

Uvodno srečanje Magajnove bralne značke v Sežani Foto: Olga Knez
Uvodno srečanje Magajnove bralne značke v Sežani Foto: Olga Knez

SEŽANA>Prvič so se za to obliko širjenja bralne kulture v sežanski Kosovelovi knjižnici odločili v šolskem letu 2010/11, v okviru projekta Zaznamovan sem - berem več. Akcijo so poimenovali po književniku in psihiatru dr. Bogomirju Magajni, ki se je v svoji poklicni praksi srečeval s posamezniki s težavami v duševnem in telesnem razvoju ter jih obenem kot literarne like opisoval v svojih književnih delih, najbolj pa v delu Zaznamovani.

“Magajnovo bralno značko letos izvajamo v sodelovanju z zavodi in za ljudi s posebnimi potrebami (za senzorno ter intelektualno ovirane osebe). Letos uvajamo novost - strokovnim delavcem Varstveno delovnega centra Koper - Enota Sežana so se pridružili še strokovni delavci VDC Koper - Enota Divača in Socialno varstvenega zavoda Dutovlje - Dislocirana enota Sežana,” pojasnjuje knjižničarka Tanja Bratina Grmek.

“Vsi akterji, ki sodelujemo pri bralni znački, imamo en sam poglavitni cilj: razvijanje bralne pismenosti pri osebah s posebnimi potrebami,” še dodaja knjižničarka. Strokovne delavke in delavci knjižnice in zavodov za oskrbovance oziroma varovance so pripravili seznam knjig, ki so jih na uvodnih srečanjih (ta so potekala prejšnji teden v Sežani in Divači) prejeli vsi udeleženci bralne značke. Vanj so vključili slovensko ljudsko in avtorsko književnost, prozo in pesništvo. Sledilo bo še pet srečanj, na katerih se bodo o prebranem pogovarjali.

“Na drugem srečanju bomo obravnavali ljudsko književnost, na tretjem zbornik krajših avtorskih zgodb, na četrtem posamezne zgodbe, peto srečanje pa bo namenjeno pesniškim zbirkam,” pojasnjuje Tanja Bratina Grmek.

Na zadnjem, šestem srečanju, ki bo ob obletnici pisateljeve smrti, 27. marca, pa bodo udeleženci prejeli pohvale in knjižne nagrade, posebna nagrada zanje pa bo tudi poseben gost (predlani in lani so se bralci srečali z Anjo Štefan in Ljobo Jenče).

Projekt kraške knjižnice je naletel na pohvale tudi v strokovnih krogih, zato bo deležen posebne pozornosti tudi na septembrskem posvetovanju Bralnega društva Slovenije, posvečenem svetovnemu dnevu pismenosti. Tema letošnjega posveta bo prav širjenje bralne kulture med skupine, ki težje in drugače berejo. MUZ


Najbolj brano