Vrulje kličejo k sebi

V vasi Goalc v Čičariji so odprli obnovljeni vodni vir ali vruljo. To je že drugi tovrstni objekt, ki so ga v Čičariji obnovili z evropskim denarjem. V znamenju prijateljskega sodelovanja s Hrvaško je bil v soboto ves dan odprt bližnji mejni prehod, popoldne pa slovesnost na hrvaški strani.

Za obnovo vrulje je EU prispevala 26.500 evrov. Ob odprtju sta Jože Gojak in župan Zvonko Benčič  vodo iz vrulje “kalala” v vedro in zlila v kal Foto: Lea Kalc Furlanič
Za obnovo vrulje je EU prispevala 26.500 evrov. Ob odprtju sta Jože Gojak in župan Zvonko Benčič vodo iz vrulje “kalala” v vedro in zlila v kal Foto: Lea Kalc Furlanič

GOLAC > Potem ko so lani rezali trak ob obnovljenem vodnemu objektu v Poljanah v Čičariji, je ob letu osorej v vasi Golac v soboto k sebi privabil še en obnovljeni vodni vir, ki ga tamkajšnji prebivalci imenujejo vrulja.

Voda za ljudi, živino in požare

“Vodni objekt na Golcu, ki že dolgo ni več služil vodooskrbi, je z obnovo postal uporaben vodni vir za krajane, pomembni lokalni spomenik kulturne dediščine, rezervni vodni vir ob požarih ter v primeru suše, pri bližnjem kalu pa se bosta lahko napajali živina in divjad,” je ob slovesnem odprtju v soboto poudaril Robert Kastelic s hrpeljsko-kozinske občine. Kastelic je nosilec projektov Odkrivamo Čičarijo I in II, s katerima je občina uspešno kandidirala na evropskih razpisih.

V okviru letošnjega projekta - Odkrivajmo Čičarijo II, so po Kastelčevih besedah poleg obnove vodnega objekta na Golcu še evidentirali naravno in kulturno dediščino v Čičariji, postavili informativne oznake, urbano opremo (klopi, stojala za kolesa in podobno) ob vrulji, obnovili kal in izdali zloženko.

85 odstotkov denarja iz EU

Golac danes šteje le približno 60 do 70 prebivalcev, “nekoč pa je tu živelo vsaj 700 ljudi in nekaj tisoč glav živine. Na srečo se v kraj ljudje vračajo, ta obnovljeni vodni vir je za nas pomemben kamenček v mozaiku dejavnosti, ki nakazujejo, da vas oživljamo,” ne skriva navdušenja predstavnik vaške skupnostiJože Gojak.

“Cel vodni kompleks smo obnovili pretežno z evropskim denarjem, občina je primaknila 15 odstotkov,” poudarja Kastelic. In dodaja, da je značilnost tega vodnega objekta polkrožne oblike zelo trdna kamnita zgradba, vsaj 60 kubičnih metrov vode pa se v njem zadržuje horizontalno, ne v globini. Datiran je v začetek 17. stoletja, med drugo svetovno vojno je bil precej poškodovan. Ni vpisan v register kulturne dediščine kot lokalni spomenik, za kar mora dati pobudo lokalna skupnost, morda skupaj z enakima v Poljanah in Brdu, slednjega načrtujejo obnoviti prihodnje leto.

“Odgovorni na naši občini skušamo v čim večji meri gmotno podpreti dejavnosti, ki bodo pripomogle k ohranitvi krajev v Čičariji, vanje vrnile čim več življenja, pritegnile čim več obiskovalcev,” je odločen župan Zvonko Benčič Midre. Pri črpanju denarja iz evropskega projekta Leader podeželje, ki ga peljejo v sodelovanju z Lokalno akcijsko agencijo - LAS, so bili namreč uspešni že tudi lani s projektom Odkrivamo Čičarijo I. Poleg obnove vrulje v Poljanah so med drugim označili še kolesarske poti po Čičariji, v kateri bogata narava nudi številne možnosti za pohodniške in kolesarske izlete.

Sožitje ob meji

Tudi zato in v znamenju prijateljskega sodelovanja je bila v soboto ves dan odprta zapornica na cesti, ki prečka državno mejo med Golcem in hrvaškimi Vodicami. Ob odprti zapornici so si v roke segli župan hrvaške občine Lanišće Neven Mikac, domači župan Benčič in Fulvia Premolin, županja občine Dolina, s katero občina Hrpelje-Kozina prijateljuje že 31 let, ko so s podobno manifestacijo “odpirali” mejo z talijo. Benčič se nadeja, do bo enako z Lanišćem. V Vodicah pa so s kulturnim programom zaokrožili dan.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano