Vrata so zapirali, ko je bil še dan

V občini Postojna so nekoliko spremenili odlok o merilih za podaljšanje odpiralnega časa gostinskih obratov in turističnih kmetij. V mestu je tako zdaj dovoljen za dve uri daljši poletni delovni čas - do polnoči oziroma do dveh zjutraj.

POSTOJNA > Tako bodo lahko gostinci odslej imeli na območju Tržaške ceste do križišča z Globočnikovo ulico in na Ljubljanski cesti do križišča z Notranjsko ulico med tednom odprte lokale do polnoči, ob petkih in sobotah pa do druge ure zjutraj. Tak urnik bo v veljavi med 15. aprilom in 30. septembrom. Na Postojnskem je do sedaj veljalo, da lahko restavracije, gostilne, picerije, slaščičarne, okrepčevalnice, kavarne, vinotoči in bari v središču mesta zaradi bližine stanovanj obratujejo le do 22. ure.

Če bi sosedje metali polena pod noge

Uroš Petohleb: “Končno! In pohvalno za pripravljavce odloka, saj je bil dosedanji urnik nedostojen za turistično mesto.”

Po besedah direktorja občinske uprave Boštjana Udoviča naj bi šlo za simbolično spremembo, saj se urnik na ta način podaljšuje le za dve uri. “Bolj bistvena je sprememba, da ni več potrebno soglasje vseh sosedov na razdalji do 30 metrov, kar je doslej gostincem predstavljalo oviro, saj se vedno najde kdo, ki podaljšanemu urniku nasprotuje in zato meče polena pod noge,” je Udovič opozoril na to, da bo zdaj obvezna priloga določanju ure, do katere se obratovalni čas lahko podaljša, soglasje krajevne skupnosti (KS). Tega bo iskala občinska uprava, v primeru, da ga KS v roku 30 dni ne bo dostavila, pa se bo štelo, kot da je bilo soglasje dano.

“Končno! In pohvalno za pripravljavce odloka, saj je bil dosedanji urnik nedostojen za turistično mesto,” je pripomnil občinski svetnik Uroš Petohleb (LDS).

Sicer pa mora gostinec po novem za gostinski obrat na stanovanjskem območju, ki nudi mehansko ali živo glasbo za ples oziroma družabni program, priložiti tudi potrdilo, da ima objekt protihrupno zaščito. Poleg tega pa še izjavo, da bo poskrbel za bližnjo okolico nemoteč odhod gostov in za red v lokalu. Ob tem je Samo Vesel (Lista za mlade) izrazil pomislek glede pridobitve potrdila za protihrupno zaščito, ki ga trenutno ne izdaja noben upravni organ.

Proti nadležnemu hrupu

Podžupan Boštjan Stegel je prepričan, da bo v takšnem primeru zadostovalo uporabno dovoljenje za objekt, direktor uprave Udovič pa ga je dopolnil, da naj bi bilo potrdilo potrebno le za namene odpiranja diskotek na stanovanjskem območju.

Kot je povedal predsednik Društva za gostinstvo in turizem Postojna Robert Čebokelj, so lokalni gostinci tarnali nad urnikom, zaradi katerega so morali poleti iz svojih prostorov predčasno odganjati goste. Zato so v društvu sklicali sestanek.

“Glede na to, koliko tarnanja je bilo slišati na to temo, smo pričakovali večjo udeležbo, žal pa se je sestanka udeležilo le pet gostincev,” je povedal Čebokelj, ki je kljub temu zadovoljen, da jim je občina prisluhnila in izboljšala odlok. “Za lastnike restavracij dosedanji urniki niti niso predstavljali težav, bolj so zaradi krajšega urnika trpeli lokali, za katere ni bilo smiselno, da morajo poleti zapirati svoja vrata že ob 22. uri, ko je zunaj še dan,” je dodal predsednik društva.

LORI FERKO


Najbolj brano