Voda (za zdaj) ne bo dražja

Voda na Pivškem se (za zdaj) ne bo podražila. Občinski svetniki so namreč s tesnim izidom zavrnili podražitev vode za približno deset evrov, ki jo je predlagalo javno podjetje Kovod. Poslovanje in delovanje slednjega pa je med svetniki vzbudilo tudi precej negodovanja.

Polovica občinskih svetnikov je v četrtek z glasovanjem proti ustavila načrtovano podražitev cen vode v občini Pivka, kot so jo predlagali  v občinski upravi in podjetju Kovod  Foto: Lori Ferko
Polovica občinskih svetnikov je v četrtek z glasovanjem proti ustavila načrtovano podražitev cen vode v občini Pivka, kot so jo predlagali v občinski upravi in podjetju Kovod  Foto: Lori Ferko

PIVKA > Lani sprejeta uredba določa metodologijo za oblikovanje cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, med njimi tudi oskrbe s pitno vodo ter odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode.

Ker uredba na novo opredeljuje omrežnino in povračilo za vodno pravico, je podjetje Kovod, ki prebivalstvo na Postojnskem in Pivškem oskrbuje s pitno vodo, pripravilo elaborat z izračunom razlike med sedanjo ceno, ki jo je pivški občinski svet nazadnje potrdil leta 2009, in današnjo, dejansko ceno stroškov opravljenih storitev.

Zmanjkalo denarja za priključke

Na podlagi predračuna bi prvo 10-odstotno povišanje cen občane po žepu udarilo že s prvim avgustom, drugo, 25-odstotno povišanje, pa z novim letom. To bi pomenilo, da bi mesečne položnice za vodo podražili v povprečju za deset evrov.

“Ampak v teh cenah ni upoštevan DDV, kar pomeni, da bi se na koncu cene še dodatno dvignile,” je opozoril Luka Kaluža (SDS) in izpostavil, da več kot 40 odstotkov v Malnih načrpane vode danes odteče nazaj v zemljo. Z zmanjšanjem izgub po obnovi in dograditvi vodovoda do zajetja bi torej občani morali plačevati manj.

“Nov sistem v Malnih bo bolj zahteven za čiščenje vode, ki bo po eni strani bolj varna in kvalitetna za uporabo, po drugi strani pa zato tudi dražja,” je pojasnil župan Robert Smrdelj, ki je ocenil, da je potrebno prav glede na te velike investicije v komunalno infrastrukturo v občini oblikovati takšne cene, ki bodo pokrile vse stroške, tudi vodovodne priključke.

Slabi gospodarji, slab vodovod

“Na položnicah imamo en kup postavk, ki jih plačujemo, pa ne vemo, zakaj. Kam gre ta denar?” je Kaluža po razlagi glede vodarine, priključne moči, vodnega povračila, odvajanje odpadnih voda in okoljske dajatev spraševal direktorja Kovoda Edija Šibenika. Da gre za stroške povračila za prodano pitno vodo in vodne izgube, stroške obnove in vzdrževanja priključkov na javni vodovod, pa za takso zaradi onesnaževanja okolja z odvajanjem odpadne vode, pri čemer vodno povračilo in okoljsko dajatev zaračuna država, je odgovore nizal Šibenik.

Samo iz pivške občine tako v Kovodu na leto dobijo 792.000 evrov. V podjetju bodo letos imeli za 892.000 evrov stroškov, od tega bo skoraj polovico šlo za lastne stroške dela (375.000 evrov) in stroške zunanjih izvajalcev, analiz in storitev (177.000 evrov). Zaposlenih imajo 29 delavcev s povprečno mesečno plačo 1360 evrov.

“Ugotovili smo, da vse to pošteno plačamo, nismo pa ugotovili, kam gre ta denar. Zakaj se ne pogovarjamo o zmanjšanju stroškov znotraj podjetja, šele potem se lahko pogovarjamo o dvigu cen,” je bil oster Alojz Šabec (Desus), saj so po njegovih besedah občani 40 let ustrezno plačevali storitve, medtem ko odgovorni za vzdrževanje vodovoda niso naredili ničesar.

Župan Smrdelj nad razvojem razprave, ki je nakazovala neugoden razplet, ni bil zadovoljen: “Te debate predlani, ko smo imeli lonce na štedilnikih in prekuhavali vodo, ne bi imeli,” je spomnil svetnike.

Tudi plače so dobrina

Edvard Štavar (SLS) je menil, da voda postaja bogastvo, zato jo je potrebno kot dobrino spoštovati. To pa je po njegovem mogoče storiti le skozi ceno.

Toda vseh svetnikov ni prepričal: “Voda je dobrina, prav tako elektrika, pa davek na nepremičnine in plače bodo tudi kmalu dobrina,” je pribil Kaluža. Dodal je, da bi se morali zavzemati za racionalno poslovanje Kovoda, tudi z revizijo, saj vsaka podražitev občanom seže v denarnice, ki pa so čedalje bolj prazne.

Jadran Brožič (Lista neodvisnih kandidatov) je izrazil skrb nad novim valom brezposelnih v jeseni, kar bo še stanjšalo denarnice občanov. Kot je dejal, bi bilo zato smiselno razmišljati o posegu v druge občinske investicije in na ta način manjkajoča sredstva založiti za komunalno infrastrukturo.

Po enourni obravnavi je biloo glasovanje tesno. Za podražitev je glasovalo osem svetnikov (podžupana Andrej Godina in Boris Rebec, svetniki Irena Sušelj Šajn, Andrej Sedmak, Edvard Štavar, Julka Dekleva (SLS), Drago Štunf (SD) in Ernest Margon (NSi)), osem pa tudi proti (Luka Kaluža, Robert Sever, Danica Štrukelj Stanonik, Janez Marinčič (SDS), Aleš Cantarutti, Jadran Brožič (LNK), Siniša Čeligoj (DSD) in Alojz Šabec (Desus), zato podražitve vode za zdaj še ne bo.

LORI FERKO


Najbolj brano