Velika mednarodna letalska vaja na Počku

Zaprtje zračnega prostora nad velikim delom države je spravilo v slabo boljo postojnski aeroklub. V vaji Adriatic Strike 2012, kar v prevodu pomeni Jadranski zračni napad, so Primorsko preletavala ameriška, italijanska in madžarska letala.

Slovenska vojaška letala so imela   družbo iz tujine Foto: Bogdan Macarol
Slovenska vojaška letala so imela družbo iz tujine Foto: Bogdan Macarol

POČEK > Štiridnevna vojaška vaja petih zaveznic Nata (Slovenija, ZDA, Italija, Hrvaška in Madžarska), ki se zaključuje danes, je prinesla začasna zaprtja zračnega prostora v vseh petih conah med Ajdovščino in hrvaško mejo. Vaja pa poteka tudi po treh drugih območjih: v okolici Kočevja, Sevnice in nad dolinama Bače in Idrijce. Največ omejitev je bilo včeraj in v sredo, ko je bilo med 7. in 16. uro pod višino 5,8 kilometra prepovedano leteti vsem: športnim letalom, zmajem, jadralnim padalcem in modelarskim aviončkom.

Na vaji sodeluje približno 200 vojakov, tujih je le 25, je včeraj povedal tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez. Vse je v skladu z zakonodajo, je še zatrdil.

Postojnski župan Jernej Verbič pravi, da bo država Poček morala zapreti zaradi referendumske volje, vprašanje je le, kdaj. Po vstopu Hrvaške v EU naslednje leto bo vse lažje, še napoveduje župan. Zaradi protestov lokalne skupnosti pa je že zdaj precej manj streljanja, ocenjuje. Ministrstvo ima sicer do Postojne nekaj sto tisoč evrov dolga na račun odškodnin za Poček, pogovori o tem potekajo in župan računa, da se bodo dogovorili v naslednjih mesecih.

Zaradi zapor so v postojnskem aeroklubu ogorčeni. Predsednik kluba Mihael Matevžič je včeraj povedal, da so za enajst dni z zaporo v juniju izvedeli pozno, čeprav so se s predstavniki Slovenske vojske bili dogovorili za hitrejše obveščanje. “Prva zapora je bila 2. junija, mi pa smo zanjo izvedeli šele 27. maja. Kako naj v takih pogojih načrtujemo polete? Tu so panoramski poleti, jadralna šola, ko načrtujemo letenje precej časa vnaprej,” je včeraj povedal Matevžič. Vojska jim je zagotovila, da bosta glavni coni zaprti največ do petkrat letno, obrobne cone pa celo samo enkrat v dveh letih, je bil ogorčen Matevžič. Povedal je še, da še vedno čakajo na obljubljeni sestanek s predstavniki vojske.

Kolikšna je gospodarska škoda, bodo v klubu še izračunali. “Nekoč so bila letališča zastonj. Danes moramo državi za delovanje plačevati. Hkrati pa letališča ne moremo uporabljati. Junija nam letališče stoji,” je potožil Matevžič.

Pritožujejo se tudi na portoroškem letališču. Na vprašanje, koliko letov so zaradi zaprtja morali odpovedati ali preusmeriti, se ne da odgovoriti, je včeraj povedal direktor Aerodroma Portorož Robert Krajnc. Pojasnil je, da ne morejo vedeti, koliko letal se zaradi zapore niti ni odpravilo na pot.

Glede na cene - ura letenja s športnim letalom brez pilota se začenja pri 100 evrih - bi zaradi obvoza pri enem prevozu naneslo nekaj deset evrov dodatnih stroškov.

Konec meseca (27. in 28. junija) bosta zaradi vojaških vaj še dve triurni zapori nad dvema conama nad Postojno do višine treh kilometrov.

TINO MAMIĆ


Najbolj brano