Večina je za stavbo nekdanjega rudnika

Javna tribuna, s katero je vodstvo krajevne skupnosti v četrtek želelo preveriti, na katero stran se nagiba mnenje krajanov Vremske doline glede dveh možnih lokacij večnamenske dvorane, je potrdila, da si želijo obeh, da pa ob soočenju dajejo večinsko prednost stavbi nekdanjega rudnika.

Javna tribuna je bila  priložnost, da so krajani vodstvu občine in krajevne skupnosti javno povedali stališča o  prihodnosti v Vremski dolini Foto: Bogdan Macarol
Javna tribuna je bila priložnost, da so krajani vodstvu občine in krajevne skupnosti javno povedali stališča o prihodnosti v Vremski dolini Foto: Bogdan Macarol

FAMLJE > “Prevladujoče mnenje Vremcev je bilo, da si po mnogih letih čakanja zaslužijo obe stavbi, tako to še neobstoječo ob šoli v Vremskem Britofu, za katero je občina že izvedla ustrezne postopke za razpis, ki je žal padel; kot tudi lokacijo bivšega rudnika - starega obrata Liva v Famljah, ki ga je občina za 255.000 evrov odkupila v letu 2009 za športne, kulturne in družabne potrebe krajanov in je občasno, ne nazadnje tudi danes, v javni rabi. Ker je Livova stavba za nas dejstvo, jo vsekakor ne želimo izgubiti,” je Dušan Škrlj, predsednik sveta KS Vreme, povzel četrtkovo večerno razpravo.

Damijana Gustinčič, ravnateljica divaške osnovne šole, kamor sodi tudi podružnična šola v Vremah, ki se tribune žal ni mogla udeležiti, je bila nad takim razpletom včeraj razočarana. “Kot domačinka si želim, da bi Livova stavba zaživela, istočasno pa mi je cilj, da imajo vsi otroci in osebje izenačene pogoje za delo na vseh šolah. Le prizidek k šoli bi prinesel to novo kvaliteto, saj so vse druge rešitve slabše,” je povedala Gustinčičeva.

Javnega soočenja s krajani se je udeležil tudi Drago Božac, župan Občine Divača. “Občani so se, kot kaže, večinsko odločili, da jim je Liv pomemben. Ob zavedanju, da je to finančno dolgoročen projekt, so zahtevali, naj ga občina uvrsti med svoje investicije, počasi obnavlja in hkrati išče primerne razpise,” je po javni tribuni dejal župan.

Zagotovil je, da bo voljo krajanov upošteval. Poleg stališč, ki jih je slišal v četrtek, bo počakal še na pisno uradno stališče Sveta Krajevne skupnosti. “Pripravljen sem tudi na to, da bo projekt telovadnice ob šoli kljub nadomestnemu razpisu lahko postal brezpredmeten, saj bi si sicer lahko ustvarili dva finančno konkurenčna projekta, s tem pa bi usoda Liva postala dvomljiva,” pa župan ob tem opozarja, da bo podpora Livu verjetno pomenila izgubo dvorane ob šoli.

“Domačini imajo vso pravico razpolagati s svojim prostorom, zato bi sam kot strokovnjak za prostor dal prednost njihovi izbiri. Je pa bilo očitno, da ima lokacija bivšega Liva zanje simbolno vrednost, dočim je prizidek k šoli bolj pragmatične narave,” je povedal Stojan Lipold, arhitekt in donedavni svetnik v divaškem občinskem svetu. “Žal smo se tudi na tej tribuni srečali z znanim problemom občine Divača - da je potrebno investicije racionalizirati, ker za vse žal ni denarja. Očitno tega vsi še ne razumejo,” meni Lipolt.

Na očitke krajanov, da občina skupaj z občinskim svetom že vsa štiri leta zapostavlja Vremsko dolino, je pritrdil, da so v občini res dali v zadnjih letih prednost divaškemu vrtcu in energetski prenovi divaške in senožeške šole, ob kateri tudi gradijo večnamensko dvorano.

Ko je omenil, da bo Občina letos za nujno “krpanje” strehe Liva namenila 10.000 evrov proračunskih sredstev, je doživel nov očitek, češ kaj je to v primerjavi z 236.000 evri, kolikor bo občina letos namenila Divači za obnovo stare šole, kjer bodo prostori za društva, šolo in muzej letalstva. “Tu kandidiramo za evropska sredstva, kjer moramo zagotoviti lastni delež, hkrati pa se obvežemo, da bo muzejska dejavnost tu vsaj pet let,” jim je odgovoril.

Krajani so se sicer izrekali za eno ali drugo stavbo, večina pa za obe, a so proti koncu prevladovali glasovi za postopno obnovo Livove stavbe.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano