Večina je koristno zasedenih

Bivša JLA je oktobra 1991 zapustila Slovenski vojski (SV) številne vojaške stavbe, po večini zgrajene v času italijanske zasedbe Primorske po prvi svetovni vojni.

V eni od stavb nekdanjih vojašnic nad Bistrico že več let deluje gimnazija
 Foto: Tomo Šajn
V eni od stavb nekdanjih vojašnic nad Bistrico že več let deluje gimnazija  Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA > V Ilirski Bistrica sta ostala dva velika kompleksa vojaških objektov: eden nad starim delom Bistrice, drugi, po površini večji, pa v Trnovem. Med obema kompleksoma pa je stal velik dom nekdanje JLA.

Po odhodu JLA je tedanja Teritorialna obramba, pozneje Slovenska vojska (SV), zadržala vojašnice v Bistrici, jih temeljito prenovila in v njih je deset let delovala enota SV na vpoklic. Po profesionalizaciji SV leta 2002 pa so se vojaki odselili na druge lokacije in zgradbe je država oziroma ministrstvo za obrambo dala naprodaj ali jih predala občini.

V Trnovem je velika večina zgradb (z izjemo velike stavbe nekdanje vojašnice, kjer je bil več let center za begunce iz bivše Jugoslavije), prešla v zasebne roke. Tu so v preteklih letih nastale obrtna cona, bencinski servis in različne delavnice. Na tem kompleksu so tudi nova policijska postaja in gasilski dom. Nad vojašnico pa je ostal velik športni kompleks, imenovan Stadion Trnovo. Njegovo lastništvo še vedno ni urejeno, čeprav služi potrebam bistriškega športa.

V vojaških stavbah nad Bistrico pa je nekaj pomembnih ustanov. V dveh nekdanjih vojaških zgradbah sta dobili preurejene prostore gimnazija in glasbena šola, v eni večjih stavb ima sedež tako imenovana schengenska policija (enota obmejne policije). V nekdanji menzi in kuhinji so dobila prostore različna društva, garažo so brezplačno oddali Rdečemu križu, Karitasu, tabornikom in še nekaterim društvom. S temi zgradbami upravlja občina. Poleg naštetega pa sta v tem kompleksu še dva večja objekta nezasedena in v razpadajočem stanju.

Nekdanji dom JLA, sedaj Dom na Vidmu, je bil dolga leta predmet sporov med občino in državo. Končno se je država občine “usmilila” in ji predala dom v last brezplačno. Poleg naštetih je po bistriški občini še nekaj objektov in skladišče nekdanje JLA, ki zdaj služijo civilnim namenom.

TOMO ŠAJN


Najbolj brano