Več o časniku kot o komunali

Zaposlitev Vojka Terčona v Komunalnem stanovanjskem podjetju (KSP) v Sežani je svetniško skupino Neodvisne liste za Kras in Brkine vzpodbudila k predlogu, da o dogajanju v KSP razpravljajo na seji občinskega sveta. Vendar se je razprava v četrtek zvečer z obravnave o predlagani vsebini prelevila v obtoževanje Primorskih novic, ki so poročale o dogajanju v KSP.

Nekateri sežanski svetniki so raje kot o nezdružjivosti funkcij Vojka Terčona  razpravljali o poročanju Primorskih novic Foto: Lea Kalc Furlanič
Nekateri sežanski svetniki so raje kot o nezdružjivosti funkcij Vojka Terčona razpravljali o poročanju Primorskih novic Foto: Lea Kalc Furlanič

SEŽANA > > “Menimo, da bi se Vojko Terčon funkciji nadzornika v svetu KSP moral odpovedati, kar mu kot svetnik tudi apeliram,” je uvodoma dejal Edi Fabjan, član Neodvisne liste. In ostalim sežanskim svetnikom poskušal razložiti, zakaj Terčonov položaj pomeni nevarnost navzkrižja interesov.

Podrejen tistemu, ki ga nadzira

Poudaril je, da se Terčon lahko znajde v položaju, da kot vodja gradbenega sektorja v KSP sklepa posle z gradbeniki, ki so hkrati tudi delničarji družbe KSP, Terčon pa je ob tem še v vlogi nadzornika KSP, delegiran s strani delničarjev, med njimi so tudi gradbena podjetja. “Ne more nekdo, ki je predstavnik delničarjev, na trgu normalno funkcionirati in predstavljati svojega podjetja, ne da bi favoriziral kogarkoli drugega. Kot vodja je podrejen direktorju, po drugi strani pa ga kot nadzornik nadzira. Povsem jasno je, da so ti interesi v nasprotju,“ je nanizal Fabjan.

In dodal, da ga vsakršno pravno mnenje, ki ga naroči “revidiranec” sam, v tem primeru KSP, nikoli ne bo prepričalo. “Pravna država gor ali dol, tisti, ki so na oblasti, si predpise in zakone lahko tudi priredijo. Vendar, obstaja meja tovrstnemu početju: kajti elastiko se lahko nateguje do neke mere, a na koncu poči, kot, denimo v Mariboru, ko so se občani uprli županu,“ je sklenil.

Razširiti nadzorni svet KSP

Ob tem je še poudaril odlično poslovanje KSP, “zato,” je poudaril, “nočemo prizadeti tega podjetja, ampak bi radi občanom zagotovili čim ugodnejšo ceno komunalnih storitev, h kateri seveda prispevata transparentno poslovanje in kadrovanje,“ je še prepričan. Zato predlaga spremembo statuta, s katero bi namesto treh v nadzornem svetu sedelo pet članov, s čimer bi zagotovili ustreznejše zastopanje razpršenega lastništva v KSP (občine solastnice imajo tretjinski delež).

Odbor za gospodarske dejavnosti je na seji predlagal, da bi občina predvidela denar za morebitni odkup deleža Kraškega zidarja v KSP, ki je za občino pomembno strateško podjetje. S tem se nekateri niso strinjali, pobudo o povečanju števila članov v nadzornem svetu KSP pa so potrdili.

Zakaj na sejo niso povabili Mahneta

Nato je sledila burna razprava, ki jevsebino točke dnevnega reda speljala na povsem druge tire. Boža Marinaca je zmotilo, da je Neodvisna lista kot del gradiva k točki uporabila članke iz Primorskih novic: “Moti me, da se Neodvisna lista sklicuje na članke iz PN, ki se gredo neko kvazi raziskovalno novinarstvo; nekdo bi lahko rekel, da je to naročeno; in oni dajejo podatke, sicer enostransko, ker vedno objavljajo samo eno stran. Vi bi sami morali priti do informacij, ki bi jih tu obravnavali. Sicer pa menim, da ima občinski svet pravico kaj reči o KSP samo za tisti del, ki predstavlja javno službo, ker je KSP delniška družba, ki samostojno odloča o svoji kadrovski politiki.

Fabjan je Marinacu odgovoril, da so članki iz PN le del gradiva, saj je bil osebno v KSP in se poučil o njegovem poslovanju. Predvsem pa se je Fabjan čudil, zakaj občina ni na sejo povabila svojega predstavnika v NS KSP Igorja Mahneta. “To smo morali storiti predlagatelji točke sami. Mahne je danes službeno odsoten, vendar je pripravljen kadarkoli svetnikom pojasniti svoje stališče v zvezi z zaposlitvijo Vojka Terčona,” je še povedal Fabjan. Pred sejo pa nam je Mahne dejal, da je Terčona že dvakrat uradno na seji sveta opozoril, naj odstopi s položaja nadzornika.

PN očitno pomembnejše od KSP

Viljem Frančeškin (Desus) je Marinčeve besede označil za “čisti napad na medije; hvala bogu, da imamo medije, ker sicer bi bilo pri nas vse hujše”. O Vojku Terčonu pa meni: “Upal sem, da bo zaradi pritiska javnosti sam odstopil, na žalost se to ni zgodilo; sam bi postopal drugače: že pred prijavo bi dal odstopno izjavo, ker ne bi rad poslušal besed, kot so klientelizem in podobne. Ob vsem skupaj se sprašujem, kakšen interes je, da Terčon vztraja v NS? Si bo s tem direktor Iztok Bandelj zagotovil še en mandat v podjetju?”

V razpravo so se vključili še drugi svetniki: Ivan Vodopivec, Rudi Pečar, David Škabar, Branko Može in Neva Filipčič so namesto o problemu Terčonove nezdružljivosti funkcij kritično razpravljali o poročanju PN, češ da se je ta medij “spravil na Občino Sežana in da se postavlja na stran Neodvisne liste”, Sergej Daolio (SDS) pa je dejal, da so PN v upravi Občine Sežana že dolgo v nemilosti, saj ne pišejo “na kožo koalicije”.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano