Vadišče bi morali zapreti, a se aktivnosti na njem celo povečujejo

Udeleženci današnje okrogle mize v Postojni o varovanju pitne vode so se osredotočili na posledice skorajšnje razveljavitve državnega prostorskega načrta (DPN) za vadišče na Počku. Kot so ugotavljali, bi morali vadišče zapreti, a se aktivnosti na njem celo povečujejo. Župan Postojne Igor Marentič je napovedal skorajšnjo ustanovitev delovne skupine.

Vadišče na Počku Foto: Danijel Cek
Vadišče na Počku Foto: Danijel Cek

POSTOJNA > Okroglo mizo o ogroženosti in varovanju pitne vode na območju občin Postojna in Pivka je društvo Drobnovratnik pripravilo pol leta po tem, ko je ustavno sodišče razveljavilo omenjeni DPN za vadišče Slovenske vojske na Počku prav zaradi možnih negativnih vplivov na vode. Najpomembnejši izvir pitne vode za širše območje Malnik se namreč napaja tudi iz Počka.

Mitja Prelovšek z Inštituta za raziskovanje krasa je uvodoma opozoril na za Kras značilno prepustnost tal, kar onemogoča sanacijo in povečuje grožnjo z onesnaženjem. Med problematične aktivnosti pa je Prelovšek izpostavil kmetijstvo, komunalne odpadne vode in stara smetišča ter prometno infrastrukturo.

Po besedah Irene Sušelj Šajn iz javnega komunalnega podjetja KOVOD Postojna rezultati vzorčenja pitne vode kažejo, da v zadnjih šestih letih ni bilo nobenih sprememb na slabše.

Marentič opozoril na odsotnost tako predstavnikov vojske kot ministrstva za obrambo

Ustavno sodišče je dalo leto dni časa za uskladitev uredbe o DPN Poček, katerega razveljavitev bo sicer stopila v veljavo decembra. Postojnski župan Marentič je pojasnil, da ob razveljavitvi DPN avtomatično stopi v veljavo stari občinski prostorski načrt. Občinski svet je sicer prejšnji teden sprejel sklep, s katerim je župana zavezal k imenovanju delovne skupine, ki bo pripravila za občinsko upravo zavezujoče ukrepe, kot sta denimo zmanjšanje preletov vojaških letal in obsega streljanja na vadišču.

Marentič je že pozval liste v občinskem svetu k predlaganju članov delovne skupine. Kot je dodal, računa, da bodo zahteve delovne skupine predstavili na junijski seji občinskega sveta. Je pa župan opozoril na odsotnost tako predstavnikov vojske kot ministrstva za obrambo - oboji so bili sicer vabljeni na omizje.

Tudi pivški župan Robert Smrdelj je ponovil odklonilno stališče njegove občine do DPN. Če bo država vseeno vztrajala pri njem, pa bo treba poskrbeti za konkretne ukrepe, kot npr. omejitev najbolj motečih streljanj ter določitev režimov in neodvisnih monitoringov.

Srebotnjak Borsellino: Namesto da bi ukinjali vadišče, se aktivnosti na njem povečujejo

Pobudnica ustavne presoje DPN za Poček Margareta Srebotnjak Borsellino je bila kritična do Marentiča, saj občina po njenem ni pravočasno odreagirala. Kot je namreč ugotavljala, "namesto da bi ukinjali vadišče, se aktivnosti na njem povečujejo".

"Hočemo poti zdravo in neoporečno vodo iz izvira Malnik," pa je povedal predstavnik civilne iniciative Naša dolina Florijan Poljšak. Opozoril je tudi, da je Malnik pomemben izvir in nenadomestljiv izvir za širšo vodoodskrbo.

Na omizju so se med drugim dotaknili tudi problematike onesnaževanja podtalnice zaradi gnojenja. Vodja kmetijsko-svetovalne služba Postojna Majda Godina je ugotavljala, da glede na povprečno obremenitev kmetij dodatne zakonske zahteve niso potrebne. Župan Marentič pa je ugotavljal, da so v preteklosti imeli več primerov onesnaženja, pri čemer so inšpekcijske službe zamujale s pregledi. Tako kot v primeru Počka so tako prebivalci velikokrat prepuščeni samim sebi, je dejal.


Najbolj brano