V Unescov park kmalu skozi dostojnejši vhod

V Parku Škocjanske jame gradijo nov informacijski center, saj je stara stavba zadnja leta pokala po šivih. Število obiskovalcev se je namreč od tedaj, ko je bil zgrajen, več kot potrojilo. Vhodni krak bo predvidoma nared do velike noči, ostali del pa do konca leta oziroma naslednje leto.

Novi vhodni objekt informacijskega centra v Parku Škocjanske jame bo končan do konca aprila, sprejel bo lahko   tudi 100.000 obiskovalcev letno, kolikor jih je največ obiskalo Park
   Foto: Lea Kalc Furlanič
Novi vhodni objekt informacijskega centra v Parku Škocjanske jame bo končan do konca aprila, sprejel bo lahko tudi 100.000 obiskovalcev letno, kolikor jih je največ obiskalo Park  Foto: Lea Kalc Furlanič

MATAVUN > Arhitekt Marjan Vrabec iz Studia arhitektura iz Kopra, ki je projektiral tako stari informacijski center, zgrajen pred približno tremi desetletji, kot novega, ki ga gradijo sedaj, pojasnjuje, da zdaj le dopolnjujejo izvirni načrt. “Pri idejni zasnovi smo se tedaj zgledovali po kmečki domačiji v Betanji,” je povedal Vrabec. Objekt je bil tedaj - in tak bo tudi novi - členjen, iz treh krakov. Vmes sta dva mala tlakovana trga. Toda prvega načrta niso dokončali, saj niso sezidali kraka pri izhodu iz jame, tokrat pa se Vrabec nadeja, da ga bodo.

Prvi del do konca aprila

Zdaj gradijo prvi krak, ki je ob parkiriščih. Tu bodo vhodni in izhodni prehodni prostor, informacijska točka, pokriti prostor za postanek oziroma počitek; v kleti bosta večnamenski razstavni prostor in manjša večnamenska predavalnica; v mansardnem delu pa tri pisarne, arhiv, avla in nadzorni center.

Površina informacijske točke bo približno 60 kvadratnih metrov, v njej bodo obiskovalci dobili vse informacije o jami, parku in okolici, stopnice in dvigalo pa jih bodo vodili še v kletni prostor, velik približno 100 kvadratnih metrov, kjer strokovne službe Parka načrtujejo muzejsko zbirko, vezano na zgodovino raziskovanja Škocjanskih jam. V večnamenski predavalnici bodo video projekcije, predavanja, srečanja in podobno. Vstopnice za jamo bodo obiskovalci lahko kupili na kartomatu, ki bo nameščen v sosednjem prostoru z nadstrešnico, kjer bodo lahko počakali na uro vhoda v jamo.

Uredili bodo tudi vhodno ploščad, tako da bo dostop z bližnjih parkirišč bolj neposreden. “V načrt obnove ne spadajo sedanja parkirišča. Ta ostajajo nespremenjena, makadamska, kar je zahteva naravovarstvenikov,” je še povedal Vrabec. Kot se za park spodobi, bodo ohranili tudi vsa drevesa.

Obnovili pa bodo restavracijo, ki bo ostala v srednjem kraku, na novo tlakovali oba trga med kraki z repenskim kamnom ter zgradbo z južne strani obdali z zidom, ki bo po videzu podoben suhemu zidu. Ta zid bo na meji s sosednjo hišo visok skoraj dva metra, drugod pa dober meter. “Višino zidu smo prilagodili željam sosednjih stanovalcev,” je pojasnil arhitekt.

Ohranili gabarite in arhitekturni slog

Tretji krak, ki so ga ob prvem natečaju načrtovali, vendar nikoli zgradili - torej na mestu, kjer pridejo obiskovalci iz jame -, bodo dogradili najverjetneje prihodnje leto. Glede na nosilnega bo nekoliko prečno zamaknjen, pokrit bo z dvokapnico, v njem bosta trgovina s spominki in mala tržnica z lokalnimi pridelki. Od tod imeli bodo obiskovalci dostop tako do zunanjega gostinskega dela kot do notranjosti restavracije. “Obiskovalci se bodo v centru ves čas gibali med takimi ali drugačnimi ponudbami in programi, kar pomeni, da bo center zadostil več njihovih potreb, ne samo po obisku jame,” je Vrabec zadovoljen z vsebino načrta.

Poudarja še, da pri zadnjem načrtu niso presegli obstoječih gabaritov, niso posegli v naravno okolje, arhitekturni slog objekta pa so povsem prilagodili kraškemu okolju in zavarovani naravni krajini. Zaradi posebnega varovanega statusa Parka je gradbeno dokumentacijo in vsa pripadajoča soglasja pripravljalo ministrstvo za infrastrukturo in prostor.

“Prva faza projekta bo stala 650.000 evrov neto, od tega bo 85 odstotkov evropskega denarja, 15 odstotkov pa zagotovi ministrstvo za gospodarstvo,” seznanja v. d. direktorja Parka Stojan Ščuka.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano