V Rodiku je dišal štajerski kostanj

Čeprav Rodičani okrog vasi ne morejo več nabrati kostanjev, ker so drevesa obolela, se prazniku v njihovo čast ne odrečejo. Niti sobotni dež jih ni pregnal, saj so dogajanje prestavili na včeraj in doživeli množičen obisk.

Kostanjeva torta, težka 60 kilogramov, je šla   za med   
 Foto: Lea Kalc Furlanič
Kostanjeva torta, težka 60 kilogramov, je šla za med  Foto: Lea Kalc Furlanič

RODIK > “Žal je domače kostanje zadnji dve leti napadla bolezen, tako da ne obrodijo več, vendar se zaradi tega nismo želeli odpovedati svojemu prazniku. Kostanj smo pripeljali s Štajerske, kjer ga je prav za nas nabirala vsa vas Stoperce pri Majšperku,” je povedala podpredsednica turističnega društva (TD) Rodik Valerija Pučko.

Od Štajercev so ga kupili 520 kilogramov, ga pekli v devetih kotlih, od tega le v enem na žerjavico, in prodajali po poldrugi evro na merico. Povsem svežega in nič črvivega pa po štiri evre na kilogram. “Štajerska ni naključje,” je še dodala Pučkova, ki se je v Rodik preselila ravno od tam, “pomagali smo si med seboj; oni so bili zadovoljni s prodajo, mi pa s kvaliteto kostanja.“

Vendar včeraj v množično obiskanem Rodiku (obiskovalci so bili v večini Kraševci in Brkinci, vendar tudi veliko Istranov, predvsem pa Italijanov, ki ob nedeljah obiščejo kraške gostilne) ni dišalo zgolj po kostanju. V kotlih so predstavniki lokalnih društev kuhali še razne domače jedi, od divjačinskih golažev, jote, bele polente z ocvirki do drugih toplih obrokov. Na stojnicah pa ponujali lokalne pridelke in izdelke.

Podžupan Občine Hrpelje-Kozina Tone Mahne je zato poudaril, da so taki krajevni prazniki še posebno v času, ko občani precej čutijo posledice krize, zelo dobrodošli. Pohvalil je vse organizatorje in prostovoljce, ki so pomagali pri prazniku. Zanj TD in krajevna skupnost od občine vsako leto na razpisu dobita nekaj denarja, letos pa je občina priskr-bela še predpasnike za kostanjarje in stojnice za ponudnike. LKF


Najbolj brano