V Pivki (verjetno) proti ukinitvi lekarne

Na današnji seji občinskega sveta bodo svetniki odločali o zavrnitvi predloga o ukinitvi javnega zavoda Kraške lekarne. Za ohranitev zavoda so tudi člani sveta Kraških lekarn, argumente so nanizali v pismu, ki so ga poslali tudi na pivško občino.

Pivčani se pridružujejo mnenju večine sveta zavoda Kraške lekarne, da je bolje ohraniti večji lekarniški zavod  Foto: Lori Ferko
Pivčani se pridružujejo mnenju večine sveta zavoda Kraške lekarne, da je bolje ohraniti večji lekarniški zavod  Foto: Lori Ferko

PIVKA>Pobudo za ukinitev javnega zavoda Kraške lekarne so dali v Postojni, kjer so konec junija že sprejeli odlok o ukinitvi zavoda. Kot so takrat dejali, so razlog različni pogledi ustanoviteljev na nadaljnji razvoj, kar onemogoča sprejemanje ključnih odločitev.

Odlok so že v začetku poletja prejeli tudi v Pivki, vendar ga niso obravnavali. Kot je takrat za Primorske novice povedal župan Robert Smrdelj, po njegovem mnenju ukinjanje zavoda ni dobro. “Če želi nekdo stran, naj spelje proceduro za odhod. Sicer pa je Postojna ena večjih občin, tako da bi na poslovanje in razvoj zavoda - ob pametnem dogovoru -, lahko imela pomemben vpliv,” je še dejal.

Tudi na današnji seji odloka o ukinitvi Kraških lekarn ne bodo obravnavali, temveč bodo svetniki odločali o predlogu sklepa o zavrnitvi odloka o prenehanju veljavnosti odloka o ustanovitvi javnega zavoda Kraške lekarne Ilirska Bistrica.

Svet zavoda za ohranitev Kraških lekarn

V gradivu za to točko dnevnega reda pa je tudi stališče sedmih članov sveta zavoda (po odloku je v svetu devet članov), ki se zavzemajo za ohranitev ustanove.

Kot so zapisali v uvodu, je odločanje nekaterih ustanoviteljev o spremembah v glavnem “grajeno na neargumentiranih in pomanjkljivih podatkih, obrazložitvah in ugibanjih, ki so marsikomu všečni in silijo v podobna razmišljanja.” Podpisani (nečitljivo) člani zavoda so prepričani, da zavod opravlja svoje poslanstvo uspešno, saj s štirimi lekarnami v Ilirski Bistrici, Pivki, Postojni in Sežani ter podružnicami v Divači, Dutovljah, Komnu in Podgradu pokriva celotno območje občin ustanoviteljic in zagotavlja nemoteno preskrbo prebivalstva z zdravili. Tudi na manj poseljenih območjih, ki ne izpolnjujejo geografskih in demografskih pogojev za delovanje lekarne in so ekonomsko manj zanimiva.

Uspešno je tudi poslovanje zavoda, v zadnjih 13 letih so obnovili vse lekarniške enote, kupili in obnovili so prostore za sežansko in bistriško lekarno in zgradili podružnici v Dutovljah in Podgradu.

Gradili bi tudi v Prestranku

Na papirju pa je ostal načrt za gradnjo lekarne v Prestranku. Zataknilo se je zaradi nedorečene lokacije, zato so - na predlog postojnske občine -, za gradnjo rezerviran denar razdelili občinam ustanoviteljicam. “Menimo, da je zavod sposoben realizirati tudi to investicijo, če bo ostal v dosedanji obliki in bo občina Postojna zagotovila primerno lokacijo,” so zapisali.

Po njihovem je prednost skupnega javnega zavoda v večji moči pri nabavah, boljši izkoriščenosti strokovnih kadrov, poslovanje je racionalnejše, zato na tem področju ni nobenih argumentov za spremembe, izstope ali celo likvidacijo.

Po mnenju članov sveta nastajajo problemi zaradi nekaterih še neurejenih medsebojnih razmerij med ustanoviteljicami iz preteklosti, predvsem pa zaradi različnih interesov in neusklajenih stališč med občinami. In marsikaj od tega, so prepričani, bi lahko rešili tudi v skupnem organu za izvrševanje ustanoviteljskih pravic, ki ga sestavljajo župani občin. Ta pa sploh še ni začel delovati.

STANA ZAVADLAV


Najbolj brano